Սահակաշվիլին կոչ է արել Ադրբեջանին շրջանցել ՌԴ-ին
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին Բաքվում կայացած էներգետիկ գագաթնաժողովին կոչ է արել իր ադրբեջանցի և ռումինացի գործընկերներին կանգ չառնել ձեռքբերումների վրա և շարունակել էներգամատակարարումը` շրջանցելով Ռուսաստանին:
Ինչպես հաղորդում է tut.by լրատվական կայքը, նման հայտարարությամբ Վրաստանի նախագահը հանդես է եկել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռումինիայի ղեկավար Տրայան Բեսեսկուի հետ համագործակցության հռչակագրի ստորագրումից հետո, ըստ որի Ադրբեջանից գազը Վրաստանի տարածքով կմատակարարվի Ռումինիա և Եվրոպայի այլ երկրներ:
«Դեպի Եվրոպա էներգետիկ մատակարարումները կավելանան: Այժմ շատ կարևոր է նման կապեր հաստատել դեպի հարավ` Իրանի, Իրաքի և Թուրքիայի հետ», - ասել է Սահակաշվիլին:
Ընդգծելով Վրաստանի կարևոր դերը որպես տարանցիկ երկիր` Վրաստանի նախագահը հիշեցրել է, որ ոչ պակաս նշանակություն ունի նաև Nabucco ծրագիրը:
«Եվրոպան բնական գազ կստանա` շրջանցելով Ռուսաստանին, հենց Ադրբեջանի և Վրաստանի միջոցով: Սա կարևոր նախագիծ է, սակայն ոչ պակաս կարևոր է Nabucco-ն, որը պետք է զարգանա», - ասել է Միխեիլ Սահակաշվիլին:

Saakasvili has called on Azerbaijan to bypass Russia
On the Energy Summit held in Baku President of Georgia Mikheil Saakashvili called on his Azerbaijani and Romanian counterparts not to stop on their achievements and continue the energy supply, bypassing Russia.
As reported tut.by news site, the President of Georgia made such a statement after the signing of the cooperation Declaration between Azerbaijani President Ilham Aliyev and the head of Romania Traian Beseskui, by which the gas will be supplied to Romania and other European countries from Azerbaijan through Georgia.
"The energy supplies to Europe will increase. It is important now to establish such connections to the south of Iran, Iraq and Turkey," said Saakashvili.
Emphasizing the important role of Georgia as a transit country, Georgian President reminded that Nabucco project is of no less importance.
"Europe will get natural gas through Azerbaijan and Georgia bypassing Russia. This is an important project, but no less important is Nabucco, which is to be developed," Mikheil Saakashvili said.