Ռ.Սիմենս. ՆԱՏՕ-ն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին
ՆԱՏՕ-ն մտահոգություն է հայտնում այն երկու միջադեպերի վերաբերյալ, որոնք զոհերի պատճառ դարձան, և այդ առումով սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը, ըստ որի` հակամարտությունը պետք է լուծվի ոժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքների հիման վրա: Այս մասին այսօր Երևանում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտատարեց Կովկասի և Միջին Ասիայի հարցերով ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմենսը:
«Մենք անմիջականորեն բանակցություններին չենք մասնակցում, բայց ամենայն աջակցություն ենք ցուցաբերում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որպեսզի հակամարտությունը կարգավորվի այս սկզբունքների հիման վրա: Մենք սատարում ենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտգործնախարարների` Ալմաթիում արված հայտարարությանը, որով կոչ է արվում կողմերին միջոցներ ձեռնարկել հիմնախնդրի լուծմանը հասնելու ուղղությամբ»,- ասաց նա:
Խոսելով Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ միջազգային տարբեր ատյաններում Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող բանաձևերի մասին Ռոբերտ Սիմենսն ասաց, որ յուրաքանչյուր կողմ ազատ է ցանկացած հայտարարություն անել Ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ, սակայն հիմնախնդիրը պետք է լուծվի միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացվող երեք սկզբունքների հիման վրա: Նա նաև հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեա ներկայացված նախորդ բանաձևը Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կողմից չի ընդունվել:
«Եթե համանախագահները գտնում են, որ նման քայլերը պետք չեն, ապա մենք սատարում ենք համանախագահներին նաև այդ մոտեցման մեջ»,- հայտարարեց ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ ուժերի տեղակայման հնարավորությանը` Ռոբերտ Սիմենսն ասաց, որ դեռ ոչ մի կողմ այդ առաջարկով չի դիմել:

Роберт Симмонс: НАТО поддерживает Минскую группу ОБСЕ
НАТО выражает обеспокоенность в связи с двумя инцидентами, ставшими причиной человеческих потерь, и в данном контексте поддерживает заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, согласно которому карабахский конфликт должен быть урегулирован на принципах неприменения силы, территориальной целостности и права наций на самоопределение. Об этом заявил сегодня в Ереване специальный представитель генерального секретаря НАТО по Центральной Азии и Южному Кавказу Роберт Симмонс.
«Мы непосредственно не участвуем в переговорах, однако оказываем всяческое содействие Минской группе ОБСЕ, чтобы конфликт был урегулирован на основе этих принципов. Мы поддерживаем заявление глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Алматы, в котором есть призыв к сторонам конфликта предпринять меры для достижения сбалансированного решения», - сказал Р.Симмонс.
Говоря о представляемых Азербайджаном в различные международные инстанции резолюциях по Нагорному Карабаху, Роберт Симмонс заявил, что каждая из сторон свободна в своих заявлениях относительно конфликта, однако карабахский конфликт должен быть урегулирован только на основе трех принципов, предлагаемых Минской группой ОБСЕ. Он отметил также, что представленная Азербайджаном в ООН предыдущая резолюция по Нагорному Карабаху не была принята сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
«Если сопредседатели считают, что подобные шаги не нужны, то мы поддерживаем также этот подход сопредседателей», - заявил специальный представитель генерального секретаря НАТО.
Касаясь возможности размещения миротворческих сил НАТО в Нагорном Карабахе, Роберт Симмонс отметил, что пока с подобным предложением не обращалась ни одна из сторон конфликта.
«Стороны могут обратиться к нам, но поскольку пока какого-либо предложения нет, говорить об этом преждевременно», - отметил Роберт Симмонс.