Եգիպտոսում դատում են Վան Գոգի կտավի անհետանալու մեղավորներին
Եգիպտոսում սկսվել է աղմկահարույց դատական գործ: Մեղադրյալի աթոռին են հայտնվել միանգամից 11 մշակույթի նախարարության աշխատակիցներ, այդ թվում` գերատեսչության ղեկավարի տեղակալը: Բոլոր աշխատակիցներին մեղադրում են հանցագործ անգործության մեջ: Խոսքը գնում է Վինսենտ վան Գոգի կտավի աղմկոտ գողության մասին:
“Վեստի.ռու”-ն հիշեցնում է, որ կտավը կորել էր Կահիրեի թանգարանից այս տարվա օգոստոսի 21-ին: Հետաքննությունը հաստատել է, որ այդ օրը շենքում չեն աշխատել անվտանգության համակարգերը և 40 տեսախցիկներից միայն յոթն են գտնվել սարքին վիճակում: Արդյունքում հանցագործը կարողացել է կտրել-հանել կտավը շրջանակից և տանել:

Начался суд над виновными в хищении «Маков» Ван Гога
В Египте начался громкий судебный процесс. На скамье подсудимых оказались сразу 11 сотрудников министерства культуры, в том числе, заместитель главы этого ведомства. Все подсудимые обвиняются в преступной халатности. Как сообщает Вести.ру, речь идет о нашумевшей краже картины Винсента ван Гога "Маки".
Полотно пропало из каирского музея 21 августа текущего года. Следствие установило, что в тот день в здании не работали системы сигнализации, и только 7 из 40 видеокамер находились в рабочем состоянии. В результате преступник смог беспрепятственно вырезать картину из рамки и унести ее с собой.
"Маки" - самое дорогое произведение Ван Гога. Стоимость полотна превышает 50 миллионов долларов, напоминаетисточник.