Մեքսիկան այսօր տոնում է անկախության 200 տարին
Մեքսիկան այսօր մեծ շուքով տոնում է երկրի անկախության 200 տարին: Ինչպես տեղեկացնում է Վեստի.ռու-ն, հիմնական հանդիսությունները տեղի են ունենալու Մեխիկոյում:
Մայրաքաղաքի կենտրոնում դադարեցրել են մեքենաների անցուդարձը: Փողոց է դուրս եկել ավելի քան մեկ մլն բնակիչ: Նրանք ականատես են եղել մեծաշուք շքերթի, որին մանսակցել են մի քանի հազար դերասաններ, պարողներ ու երաժիշտներ:
Տոնի գլխավոր իրադարձությունը լինելու է երկրի նախագահ Ֆելիպե Կալդերոնի ելույթը: Ազգային պալատի պատշգամբից նա հանդիսավոր խոսք է ասելու, որտեղ կհիշատակի ազգային հերոսների անունները, ովքեր պայքարել են իսպանական գաղութարարների դեմ: Հանդիսությունը կավարտվի գեղեցիկ հրավառությմաբ, որի համար նախատեսված է գրեթե 10 տոննա հրավառության պարագաներ:

Mexico celebrates 200 years of independence
On Thursday, Mexico is celebrating 200 years of independence staging great festival on the occasion of the date.
Across the capital, more than a million of people flooded the streets, blowing horns and dancing alongside a parade of nearly several thousands of actors, dancers and musicians.
The festival’s culmination comes when country’s President Felipe Calderon will deliver a speech. He will ring the original independence bell from a balcony in Zocalo square and deliver solemn address containing names of nation’s heroes who battled against Spain.
The ceremony will be followed by colorful fireworks in the square and at the iconic Angel of Independence about two miles down the city's crowded main promenade.