Ալիևը շարունակում է աչքի ընկնել տգետ հայտարարություններով
«Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանի սուլթանի շրջապատում գրագետ մարդիկ կլինեն, ովքեր վերջինիս խորհուրդ կտան հիմարություններով չզբաղվել՝ իրեն ու իր ժողովրդին անհարմար դրության մեջ չգցել: Չնայած, կարծես թե Ալիևը որևէ մեկի խորհուրդը չի ընդունում և շարունակում է աչքի ընկնել իր տգետ հայտարարություններով»,- անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Թուրքիայում հնչեցրած հայտարարությանը՝ Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հետ համատեղ ասուլիսում, պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ ասել էր, թե Ղարաբաղն Ադրբեջանի պատմական տարածքն է և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է վերականգնվի: Վերջինս նաև նշել էր, թե հայերը տարիներ շարունակ ոչնչացրել են ադրբեջանցիների պատմական և կրոնական հուշարձանները:
«Ծիծաղելի է հնչում Ալիևի այն հայտարարությունը, թե Արցախը պատմական Ադրբեջանի տարածքն է եղել: Շատ ճանապարհորդել սիրող Ալիևին ես ժամանակին խորհուրդ եմ տվել այցելել Հռոմի Ֆոռում հրապարակ և ուսումնասիրել Հին աշխարհի քարտեզը, որտեղ նա անպայման կտեսներ, թե Հայաստան (Armenia) անվանման տակ ինչ տարածքներ են ընդգրկված: Եթե նա «չգիտի», ապա ես նրան մեկ անգամ ևս կհիշեցնեմ, որ դրանից ավելի քան 2 հազար տարի հետո նոր միայն առաջացել է Ադրբեջան կոչվող արհեստական պետությունը: Ինչքան որ Կոնստանդնուպոլիսն են թուրքերը ստեղծել, այնքան էլ Արցախն ադրբեջանական տարածք է եղել. կարծում եմ, որ սրանով ամեն ինչ ասված է»,- ասաց խորհրդարանականը:
Ինչ վերաբերում է տարածքային ամբողաջականությանը, ՀՀԿ մամուլի խոսնակը նշեց, որ Ադրբեջանի նախագահը իրեն բնորոշ «բութ համառությամբ շարունակում է բարբաջել» տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ: «Դրա համար լավ կլիներ, որ նա ծանոթանար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը, որտեղ մասնավորապես նշվում է, որ մեկ սկզբունքը չի կարող գերակա լինել մյուս սկզբունքի նկատմամբ: Նման հայտարարություններ անելուց առաջ, թող ուշադիր կարդա այդ հայտարարությունները: Էլ չեմ ասում, որ ԼՂ-ն ոչ մի օր, ոչ մի ժամ չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում: Խոսել տարածքային ամբողջականության մասին ու նկատի ունենալ Արցախը, առնվազն անհեթեթություն է: Արցախն ավելի շուտ է ԽՍՀՄ-ից անկախացել, քան նույն Ադրբեջանը»,- ասաց Է. Շարմազանովը:
Այնուհետև պատգամավորը զարմանքով նշեց. «Ո՞վ է խոսում պատմական և կրոնական հուշարձանների ոչնչացումից: Ալիևը հաջողությամբ դասեր է առել Նացիստական Գերմանիայի գաղափարական հայր դոկտոր Գեբելսից. եթե ուզում ես քո ստին հավատան, ավելի մեծ սուտ հորինի: Փորձելով զերծ մնալ հայերի բազմահազարամյա մշակույթի հազարավոր հուշարձանների ոչնչացման մեղադրանքից, ինքն է փորձում հարձակման անցնել: Այստեղ միայն մեկ օրինակը բավական է՝ լռեցնելու ադրբեջանցիներին. Հին Ջուղայի խաչքարերի պատմությունը, որտեղ վանդալ ադրբեջանցիները ոչնչացրեցին բոլոր խաչքարերը և այն, ինչ հիշեցնում էր հայերին: Դա խոսում է նաև ադրբեջանցիների քաղաքական և մշակութային մակարդակի մասին: Դա ինձ հիշեցնում է վանդալների կողմից Հռոմի նվաճումը, որի ժամանակ, բարբարոսները, չհասկանալով թե ինչ է քաղաքակրթությունը, նմանատիպ ավերիչ գործողությունների գնացին: Սակայն ի տարբերություն այդ վանդալների, նույն արարքն Ադրբեջանը թույլ տվեց 21-րդ դարում»:

Алиев продолжает отличаться невежественными заявлениями
«Считаю, что в окружении султана Азербайджана, все же найдутся умные люди, которые посоветуют ему не заниматься глупостями, и не ставить собственный народ в глупое положение. Хотя, кажется, Алиев не хочет и слышать ни чьих советов, продолжая отличаться невежественными заявлениями», - заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, комментируя по просьбе корреспондента Aysor слова президента Азербайджана, озвученные им в Турции.
Напомним, что президент Азербайджана в ходе совместной пресс-конференции с премьер-министром Турции заявил, что Карабах является исторической территорией Азербайджана, и территориальная целостность Азербайджана должна быть восстановлена. Он также отметил, что армяне на протяжении лет уничтожали азербайджанские исторические и религиозные памятники
«Слова Алиева об исторической принадлежности Карабаха к Азербайджану вызывают смех. Любителю путешествий Алиеву я ранее посоветовал посетить в Риме площадь Форум и изучить карту старого мира, где бы он обязательно увидел, какие территории обозначены под названием Армения. Если он «не знает», то я ему вновь напомню, что лишь чрез 2 тысячи лет после составления этой карты образовалось искусственное государство под названием Азербайджан. Карабах принадлежит Азербайджану настолько же, насколько верно утверждение, что Константинополь построили турки. Считаю, что этим все сказано», - сказал Э.Шармазанов.
Что касается территориальной целостности, то парламентарий отметил, что президент Азербайджана со свойственным ему «тупым упрямством» продолжает молоть вздор о территориальной целостности.
«Было бы лучше, если б он ознакомился с заявлением сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в котором, в частности, отмечается, что отдельно взятый принцип не может быть доминирующим в отношении других принципов. До того, как выступать с подобными заявлениями, пусть лучше Алиев внимательно прочитает это заявление. Я уже не говорю о том, что Нагорный Карабах ни на час, ни на день не был в составе независимого Азербайджана. Говорить о территориальной целостности и подразумевать при этом Арцах, по крайней мере, нелепо. Арцах стал независимым от СССР намного раньше Азербайджана», - заявил Э.Шармазанов.
При этом он выразил удивление относительно заявлений Алиева об уничтожении армянами культурных памятников. «Алиев успешно усвоил уроки идеолога нацистской Германии доктора Геббельса – если хочешь, чтобы поверили твоей лжи, сочини еще большую ложь. Пытаясь отречься от обвинений в свой адрес за уничтожение тысячелетних исторических памятников, Алиев пытается перейти в наступление. Одного примера лишь достаточно – уничтожение азербайджанскими вандалами армянских памятников в Старой Джуге. Этот пример показывает политический и культурный уровень азербайджанцев. Это мне напоминает захват вандалами Рима, во время которого варвары, не осознавая, что такое цивилизация, осуществили точно такие же действия. Такие же действия Азербайджан позволил себе в 21 веке», - подчеркнул Э.Шармазанов.