ՄԻԵԴ Մեծ պալատը լսեց «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործը
«Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործի դիմումատուն` ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղի նախկին բնակիչ Մինաս Սարգսյանը, 2006 թվականին հանձնված գանգատով, ներկայացնելով հայրենի գյուղից հարկադրաբար հեռանալու հանգամանքները և տեղեկացնելով հայրենի տուն վերադառնալու իր պահանջն Ադրբեջանի կողմից մերժելու մասին, վիճարկել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի թիվ 1 արձանագրության 1-ին հոդվածի (սեփականության պաշտպանության իրավունք), 8-րդ հոդվածի (անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք) և 13-րդ հոդվածի (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք) խախտումները: Սարգսյանը փաստարկել է նաև Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի (անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի արգելում), ինչպես նաև` 8-րդ և 9-րդ հոդվածների (կրոնի ազատություն) խախտումը:
Փաստաբան Նարինե Գասպարյանը, դատական լսումներից հետո, հայտնեց, որ իրենց գործի առնչությամբ դատարանը, հիմնականում, հետաքրքրվել է Գյուլիստանում Ադրբեջանի իրավազորության և գանգատը ներկայացնելու ժամկետների մասին:
Լսումների ընթացքում բարձրացվել է Գյուլիստան գյուղի նկատմամբ Ադրբեջանի արդյունավետ վերահսկողության հարցը, սակայն պատասխանող կողմը` ի դեմս Ադրբեջանի շահերի պաշտպանների, չի կարողացել հիմնավորված հերքում տալ:
Ինչ վերաբերում է գանգատը ներկայացնելու ժամկետներին, ապա դիմումատուի փաստաբանները պարզաբանեցին, որ իր իրավունքի շարունակական ոտնահարման պարագայում Մինաս Սարգսյանը 2006 թվականին է դիմել ՄԻԵԴ այն պատճառով, որ այդ ժամանակ պաշտոնական հայտարարություն է հնչել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցային գործընթացի տապալման մասին և դիմումատուն հայրենի տուն վերադառնալու հեռանկար այլևս չի տեսել:

ЕСПЧ заслушал дело «Саргсян против Азербайджана»
Большая палата Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) рассмотрела дело «Саргсян против Азербайджана», истцом по которому выступает бывший житель села Гюлистан Шаумянского района Нагорного Карабаха Минас Саргсян.
В жалобе, поданной в 2006 году, представив обстоятельства, при которых он вынужденно покинул село, и сообщив об отказе Азербайджана предоставить ему возможность вернуться домой, истец оспаривает нарушения 1-ой статьи (право защиты собственности), 8-ой статьи (право уважения частной и семейной жизни) и 13-ой статьи (право эффективного средства правовой защиты) 1-го протокола Европейской конвенции по правам человека. Истец аргументировал также нарушение 3-й статьи Конвенции (запрещение пыток, нечеловечного обращения) и 9-й (свобода мысли, совести и религии).
После слушаний адвокат Нарине Гаспарян сообщила, что суд в основном интересовался юрисдикцией Азербайджана в Гюлистане и сроками подачи жалобы. В ходе слушаний был поднят вопрос эффективного контроля Азербайджана над селом Гюлистан, однако ответчик, в лице защитников интересов Азербайджана, не смог обоснованно опровергнуть данный факт.
Что касается сроков подачи жалобы, то адвокаты истца разъяснили, что в условиях постоянного нарушения своего права Минас Саргсян обратился в ЕСПЧ в 2006 году по той причине, что в этот момент было сделано официальное заявление о провале переговорного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ, и истец больше не видел перспективы возвращения в родной дом.
Напомним, что в первой половине дня 15 сентября в ЕСПЧ состоялись слушания по делу «Чирагов и другие против Армении».