Ջավախքում վրացերենի ուսուցումն արվում է հայերենի հաշվին
Ջավախքում խնդիրները շատ են, սակայն այսօր այն շատ դժվար օրեր է ապրում, հատկապես կրթական ոլորտում: Այսօր Վրաստանում «դե յուրե» հայկական դպրոցներ գոյություն չունեն, սակայն ամեն ինչ արվում է, որպեսզի ազգային դպրոցը պահպանվի: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Վրաստանում գործող Վիրք կուսակցության համանախագահ Դավիթ Ռստակյանը:
Նա նշեց, որ դպրոցներում արդեն իսկ վրացերենի ուսուցումն արվում է հայերենի հաշվին. « Նախկինում, եթե առաջին դասարանում հայերենի դասաժամերը 8-ն էին, իսկ վրացերենը` 3, ապա այժմ դրանք համահավասար են դարձել: Եվ դպրոցում դասավանդումը դառնում է երկլեզու` հայերանի հաշվին: Դպրոցը «դե ֆակտո» դառնում է վրացական»,- ասաց Դ. Ռստակյանը:
Նա կարծում է, որ «վրաց իշխանության նպատակը ոչ թե ջվախահայերին վրացերեն սովորեցնելն է, այլ` աստիճանաբար վրացականացնելը»:
«Ջավախքում քաղաքացիական իշխանությունը չի զբաղվում ջավախահայի խնդիրներով, այլ դրանով զբաղվում և հետաքրքրվում է ազգային անվտանգությունը»,- ընդգծեց Ռստակյանը:

В Джавахке обучение грузинскому языку проходит за счет армянского
В Грузии сегодня «де-юре» нет армянских школ, однако делается все, чтобы сохранить национальную школу. Об этом завил сегодня журналистам сопредседатель партии «Вирк» Давид Рстакян, касаясь сложившейся в Джавахке сложной ситуации в сфере образования.
Он отметил, что в школах обучение грузинскому языку происходит за счет армянского языка.
«Если раньше в первом классе учебные часы по армянскому языку составляли 8, а по грузинскому языку – 3, то сегодня эти часы уравнены. Преподавание в школах становится двуязычным за счет армянского языка и школа «де-факто» становится грузинской», - сказал Д.Рстакян.
Д.Рстакян считает, что целью грузинских властей является постепенное огрузинивание армян Джавахка, а не их обучение грузинскому языку.
«В Джавахке гражданские власти не занимаются проблемами армян, этими вопросами занимается и интересуется национальная безопасность», - подчеркнул Д.Рстакян.