Ջավախքում վրացերենի ուսուցումն արվում է հայերենի հաշվին
Ջավախքում խնդիրները շատ են, սակայն այսօր այն շատ դժվար օրեր է ապրում, հատկապես կրթական ոլորտում: Այսօր Վրաստանում «դե յուրե» հայկական դպրոցներ գոյություն չունեն, սակայն ամեն ինչ արվում է, որպեսզի ազգային դպրոցը պահպանվի: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Վրաստանում գործող Վիրք կուսակցության համանախագահ Դավիթ Ռստակյանը:
Նա նշեց, որ դպրոցներում արդեն իսկ վրացերենի ուսուցումն արվում է հայերենի հաշվին. « Նախկինում, եթե առաջին դասարանում հայերենի դասաժամերը 8-ն էին, իսկ վրացերենը` 3, ապա այժմ դրանք համահավասար են դարձել: Եվ դպրոցում դասավանդումը դառնում է երկլեզու` հայերանի հաշվին: Դպրոցը «դե ֆակտո» դառնում է վրացական»,- ասաց Դ. Ռստակյանը:
Նա կարծում է, որ «վրաց իշխանության նպատակը ոչ թե ջվախահայերին վրացերեն սովորեցնելն է, այլ` աստիճանաբար վրացականացնելը»:
«Ջավախքում քաղաքացիական իշխանությունը չի զբաղվում ջավախահայի խնդիրներով, այլ դրանով զբաղվում և հետաքրքրվում է ազգային անվտանգությունը»,- ընդգծեց Ռստակյանը:

Georgian classes at the expense of Armenian classes in Javakhk
“In Georgia, de jure there are not Armenian schools; however, every effort is made to preserve the national school,” told media co-chair of Virq Party David Rstakian who referred to the complicated situation in sphere of education in Armenia-populated Javakhk of Georgia.
David Rstakian said that schools are providing Georgian language classes at the expense of Armenian language classes.
“Before now, Armenian language classes at the elementary school were 8 hours, and 3 more hours were allotted for Georgian language. However, now the classes are balanced. The schoolteaching has been becoming bilingual at the expense of Armenian language, and the school de facto turns into Georgian,” said Rstakian.
He pointed that Georgian authorities have an aim to Georgianize the Armenians of Javakhk, but not teach them speaking Georgian.
“The civil authorities in Javakhk don’t deal with problems of the Armenians. The national security is dealing with these issues,” stressed Rstakian.