Ս.Սարգսյան. «Վատ խաղաղությունը լավ է, քան ցանկացած պատերազմ»
«Շատ ավելի լավ է ցանկացած վատ խաղաղություն, քան ցանկացած պատերազմ: Եթե կան բանակցություններ, նշանակում է, որ կա վերջնական արդյունքների հասնելու հնարավորություն: Հայկական կողմերի դիրքորոշումը, նկատի ունեմ Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին, շատ պարզ է: Այն հիմնված է օրենքի, միջազգայի իրավունքի գերակայության վրա: Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմ է ներառվել 1921թ. կոմունիստական կուսակցության մարմինների որոշմամբ: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը երբեք համաձայն չի եղել նման որոշման հետ: 1988թ. սկսվել է ղարաբաղյան շարժումը, իսկ հետո, հանրաքվեի անցկացման միջոցով, Լեռնային Ղարաբաղը միակողմանիության կարգով ինքնորոշվել է», - «Պրոֆիլ» ամսագրին հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Նույնիսկ, եթե մինչև վերջերս որևէ մեկը խոսում էր այն մասին, թե ազգերի ինքնորոշման իրավունքը հակասում է մյուս հիմնարար իրավունքին` տարածքային ամբողջականությանը, ապա Հաագայի դատարանի` Կոսովոյի կողմից անկախության միակողմանի հռչակումը միջազգային իրավունքին չհակասելու մասին որոշումից հետո ամեն ինչ իր տեղն ընկավ: Հենց դրա համար էլ այս տարի Ալմաթիում կայացած ԵԱՀԿ նիստում հստակ հայտարարվեց, որ երեք սկզբունքները (դրանք ուժի չկիրառման կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքներն են), որոնց հիման վրա մենք անցկացնում ենք բանակցությունները, հավասար են»,- ասել է նա:
«Մենք շատ մեծ հույս ունենք, որ ի վերջո կհանգենք վերջնական արդար լուծման: Եթե մենք ելնեինք այն բանից, որ լուծում չկա, մեզ և առաջին հերթին` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար շատ դժվար կլիներ ապրել»,- եզրափակել է Սերժ Սարգսյանը:

“Even a bad peace is better than war. If there are negotiations, there is also an opportunity to achieve final results. The position of the Armenian party – Armenia and Nagorno Karabakh, is clear. It is based on supremacy of international law. Karabakh was joined with Azerbaijan in 1921 by the Communist Party decision. The Nagorno Karabakh people never agreed to that decision. The Karabakh movement started in 1988, then Nagorno Karabakh got unilateral autonomy through a referendum,” President Serzh Sargsyan said in his interview to the Profile Magazine.
“The ruling of the International Court of Justice on Kosovo, according to which unilateral proclamation of independence does not contradict to international law, put things right. Therefore at the OSCE session in Almaty it was announced that the three principles (non-use of force or threat of force, territorial integrity, and self-determination of peoples), on the basis of which we hold the talks, are equal,” he said.
“We hope for a final fair solution. If we thought there was no solution, it would be very difficult for us and first of all for Nagorno Karabakh people to live,” Serzh Sargsyan concluded.