Քըլըչդարօղլու. Մենք ուզում ենք հայերի հետ շատ լավ կապեր հաստատել
Թուրքիայի խորհրդարանական ամենամեծ ընդդիմություն կազմող քաղաքական ու ուժի ղեկավար, «Ժողովրդահանրապետական» (ԺՀԿ-CHP) կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն, ելույթով հանդես գալով «Եվրաքաղաքականության կենտրոն» ինստիտուտում, սուր քննադատություններ է հնչեցրել Էրդողանի կառավարության հասցեին: Նա դժկամությամբ է արտահայտվել սեպտեմբերի 12-ի հանրաքվեով հաստատված նոր սահմանադրության մասին` վստահություն հայտնելով, որ ԵՄ անդամ ոչ մի պետություն այդտեսակ սահմանադրության օգտին երբեք չէր քվեարկի:
Թուրքական ընդդիմության առաջնորդին հարց է հղվել նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ: Ըստ «ԲեյազԳազեթե» (BeyazGazete) տեղեկատվական կայքի` Քըլըչդարօղլուն այդ առնչությամբ ասել է. «Մենք նպատակ ունենք բոլոր հարևանների հետ խաղաղ բարիդրացիության մեջ ապրել: Ինչպես Մուստաֆա Քեմալն էր ասում. «Խաղաղություն հայրենիքում, խաղաղություն աշխարհում»: Մենք կամենում ենք Հայաստանի հետ շատ լավ հարաբերություններ հաստատել: Երկու կողմերն էլ թող բացեն արխիվները: Մենք դա արել ենք: Պատմաբանները թող մեկտեղվեն ու հետազոտեն այդ խնդիրը: Անցյալում տեղի ունեցած լուրջ դրամատիկ իրադարձությունների մասին մենք էլ ենք տեղեկացված, բայց դրանք չպետք է վերածվեն քեն ու վրեժի: Հարկադրված ենք գալիք սերունդներին գեղեցիկ աշխարհ ավանդել: Անցյալի ցավերն ապագա տեղափոխելը ոչ մի հասարակության օգուտ չի բերի»:
Նշենք, որ Քըլըչդարօղլուի ազգային պատկանելության մասին հակասական տեղեկություններ են շրջանառվում: Ըստ որոշ աղբյուրների` նրա մայրը հայուհի է:

Калачдароглу: Мы хотим установить с армянами очень хорошие связи
Лидер крупнейшей, представленной в турецком парламенте оппозиционной «Народно-Республиканской» (CHP) партии Кемал Калачдароглу, выступая с речью в институте «Европолитический центр», подверг резкой критике правительство Эрдогана. Он без особого желания выразился об одобренной в ходе референдума 12-го сентября новой конституции, выразив уверенность, что ни одна страна-член ЕС не проголосовала бы за такую конституцию.
Лидеру турецкой оппозиции был задан вопрос также об армяно-турецких отношениях. Согласно информации сайта «BeyazGazete», в этой связи К.Калачдароглу отметил: «Мы намерены жить со всеми соседями в мире и дружбе. Как говорил Мустафа Кемаль, мир на родине – мир в мире. Мы хотим установить с Арменией очень хорошие отношения. Обе стороны должны открыть архивы. Мы уже сделали это. Пусть историки соберутся и изучат этот вопрос. О произошедших в прошлом серьезных драматических событиях мы тоже знаем, однако они не должны становиться предметом злобы и мести. Мы обязаны завещать будущим поколениям красивый мир. Перенос прошлых бед в настоящее не может принести пользу ни одному обществу».
Отметим, что о национальной принадлежности Кемаля Калачдароглу муссируются довольно противоречивые сведения. Согласно некоторым источникам, его мать – армянка.