Ամերիկայի կիպրոսցիները նույնպես դեմ են Մ. Բրայզայի թեկնածությանը
«Հաջորդ շաբաթ գումարվող ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին սպասում են դիվանագիտական ամենաթեժ քննարկումները: Սենատի արտաքին կապերի հանձնաժողովը պատրաստվում է հաջորդ երեքշաբթի կրկին ներկայացնել Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանի թեկնածություն»,- տեղեկացնում է «The Washington Times»-ը:
Թերթը նշում է, որ Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնում Բրայզայի նշանակման դեմ ակտիվ գործունեություն ծավալած Ամերիկայի հայ ազգային կոմիտեին (ANCA) միացել են նաև Ամերիկայի կիպրոսցիները:
Վերջիններս այս կապակցությամբ մի հաղորդագրություն են տարածել, որում մասնավորապես ասված է. «Թուրքիայի հանդեպ ունեցած իր հակումների պատճառով Մեթյու Բրայզան խախտել է այն, ինչ ամրագրված է դիվանագիտության մեջ: Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանության և Կիպրոսի օկուպացիայի հարցերում պրն. Բրայզան ցուցադրել իր կողմնակալությունն ի օգուտ Թուրքիայի շահերի»:
«Բրայզայի նման պահվածքը Ամերիկայի կիպրոսցիները բացատրում են նրա կնոջ` Զեյնո Բարանի ազգությամբ թուրք լինելու հանգամանքով»,- գրում է «The Washington Times»-ը:

Киприоты США также выступают против кандидатуры Метью Брайзы
«В ходе заседании Конгресса США на следующей неделе ожидаются самые бурные дипломатические обсуждения. Комиссия по внешним отношениям Сената готовится в следующий вторник вновь представить кандидатуру посла в Азербайджане», - сообщает «The Washington Times».
Издание отмечает, что к развернувшему активную деятельность против назначения Брайзы на должность посла в Азербайджане Армянскому Национальному Комитету Америки (ANCA) присоединились также киприоты Соединенных Штатов.
В этой связи они распространили заявление, в котором, в частности, говорится: «Из-за своих протурецких взглядов Метью Брайза нарушил дипломатические нормы. В вопросах осуществленного Турцией Геноцида армян и оккупации Кипра господин Брайза проявил свою необъективность в пользу интересов Турции».
«Подобное поведение Брайзы киприоты Америки объясняют тем обстоятельством, что его жена, Зейно Баран – турчанка по национальности», - пишет газета «The Washington Times».