Ամերիկայի կիպրոսցիները նույնպես դեմ են Մ. Բրայզայի թեկնածությանը
«Հաջորդ շաբաթ գումարվող ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին սպասում են դիվանագիտական ամենաթեժ քննարկումները: Սենատի արտաքին կապերի հանձնաժողովը պատրաստվում է հաջորդ երեքշաբթի կրկին ներկայացնել Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանի թեկնածություն»,- տեղեկացնում է «The Washington Times»-ը:
Թերթը նշում է, որ Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնում Բրայզայի նշանակման դեմ ակտիվ գործունեություն ծավալած Ամերիկայի հայ ազգային կոմիտեին (ANCA) միացել են նաև Ամերիկայի կիպրոսցիները:
Վերջիններս այս կապակցությամբ մի հաղորդագրություն են տարածել, որում մասնավորապես ասված է. «Թուրքիայի հանդեպ ունեցած իր հակումների պատճառով Մեթյու Բրայզան խախտել է այն, ինչ ամրագրված է դիվանագիտության մեջ: Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանության և Կիպրոսի օկուպացիայի հարցերում պրն. Բրայզան ցուցադրել իր կողմնակալությունն ի օգուտ Թուրքիայի շահերի»:
«Բրայզայի նման պահվածքը Ամերիկայի կիպրոսցիները բացատրում են նրա կնոջ` Զեյնո Բարանի ազգությամբ թուրք լինելու հանգամանքով»,- գրում է «The Washington Times»-ը:

In the hottest diplomatic dispute facing Congress as it convenes next week will be issue of candidacy of U.S. Ambassador to Azerbaijan, The Washington Times reported.
It said that Cypriot-Americans had joined the Armenian-Americans’ campaign against Matthew J. Bryza (Armenian-Americans, in particularly, have been campaigning to prevent Bryza from serving as U.S. Ambassador to Azerbaijan).
"Matthew Bryza's troubling diplomatic record and his conflict of interest issues in regard to his bias toward Turkey's cycle of impunity and denial of Turkey's crime of genocide and Turkey's illegal invasion and occupation of Cyprus makes him an unsuitable representative in any post," the Cyprus Action Network of America said in the statement.
The Washington Times said that Cypriot-Americans’ statement and position were caused due the fact that Matthew Bryza's wife was born in Turkey and is a Turkish.