Չավեսը մտադիր չէ երկիր թողնել ԱՄՆ դեսպնանին
Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսը հաստատել է իր որոշումը երկիր չթողնել Կարակասում ԱՄՆ դեսպան Լարի Փալմերին այն բանից հետո, ինչ նախագահ Բարաք Օբաման Բոլիվարական հանրապետությունը թվել է թմրադեղերի տարածման և պատրաստման դեմ ոչ բավարար չափով պայքարող երկրների շարքում:
Ինչպես հաղորդում է Ասսոշիեյթիդ պրեսս-ը, Չավեսը նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է ԱՄՆ-ից վենեսուելական դեսպանի հնարավոր արտաքսմանը:
«Եթե նրանք (ԱՄՆ) որոշեն արտաքսել մեր դեսպանին, թող այդպես էլ լինի: Մենք անկախ ենք և չենք հանդուրժի այդ իմպերական արարքը: Յանկիներ, տուն գնացեք», - ասել է Ուգո Չավեսը հանրային հեռուստաալիքի եթերում:

Чавес не намерен пускать посла США в страну: «Янки, идите домой»
Президент Венесуэлы Уго Чавес подтвердил свое решение не пускать назначенного на пост посла США в Каракасе Ларри Палмера (Larry Palmer), после того как Барак Обама причислил Боливарианскую республику к странам, недостаточно хорошо борющимся с производством и распространением наркотиков, сообщает РИА Новости со ссылкой на Ассошиэйтед Пресс.
Чавес также заявил, что готов к возможной высылке венесуэльского посла из США в ответ на его решение относительно Палмера.
«Если они (США) решат выдворить нашего посла, то пусть так и будет. Мы независимы и мы не будем терпеть этот имперский выпад. Янки, идите домой», - сказал Чавес, выступая в эфире государственного телеканала.