Կ.Մանոյան. «Պատարագ պետք է մատուցվի տարվա բոլոր` 365 օրերին»
Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի մոտ անցկացվող բազամահազարանոց հանրահավաքին ներկա գտնվող ՀՅԴ հայ դատի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը արձանագրեց, որ թուրքական իշխանությունները վերականգնելով եկեղեցին, վերածեցին այն թանգարանի, թույլ տալով պատարագ մատուցել տարին մեկ անգամ:
«Մեր բողոքն ուղղված է առ այն, որ հայկական եկեղեցում պատարագ պետք է մատուցվի տարվա բոլոր` 365 օրերին»,- ասաց նա լրագրողներին:
Հանրահավաքի մասնակիցները, որոնք մեծամասնությամբ երիտասարդներն են, քննադատական ու ամոթանքի խոսքեր են հնչեցնում թուրքական իշխանությունների հասցեին:
Ինչպես նշեց Կիրո Մանոյանը, թուրքերը Աղթամարի սուրբ Խաչ եկեղեցու խնդիրը վերածեցին «խաչ դնել-չդնելու հարցի», որպեսզի մարդկանց ուշադրությունը շեղեն խնդրի բուն էությունից` հայկական եկեղեցին հայ համայնքին հանձնելու միջազգային պարտավորության չկատարումից:
Խոսելով Սուրբ Խաչում կատարվելիք արարողության վերաբերյալ օտար մամուլի հրապարակումների մասին, Մանոյանը նշեց, որ չնայած Թուրքիան դա ցանկանում էր ներկայացնել որպես հայ ժողովրդի նկատմամբ բարի կամքի դրսևորում, սակայն մամուլը բավականին օբյեկտիվ գնահատական է տալիս թուրքական կառավարության քաղաքականությանը:
«Եթե սկզբում միջազգային մամուլի կողմից դա ներկայացվում էր որպես թուրքական իշխանության կողմից բարի կամքի դրսևորում, ապա հետագայում մամուլը հասկացավ, որ խնդիրը միջազգային պարտավորություններից խուսափելու մեջ է»,-ասաց Մանոյանը:
ՀՅԴ գործիչը փաստեց, որ 1923 թ. Լոզանի պայմանագիրը հստակ նշում է, որ ոչ միայն պետք է պահպանվի քրիստոնյա համայնքների մշակութային ժառանգությունը, այլև այն պետք է հանձնվի քրիստոնյանների, ինչը, փաստացի, Թուրքիայի կողմից չի արվել:

К.Маноян: Литургия должна проводиться все 365 дней в году
Турецкие власти, восстановив церковь Сурб Хач и позволив проводить там литургию лишь один раз в год, превратили ее просто в музей. Об этом заявил сегодня глава офиса «Ай-Дата» и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян, присутствующий на многотысячном митинге у памятника в память жертв Геноцида армян 1915 года.
«Наш протест направлен на то, что в армянской церкви церемония литургии должна проводиться все 365 дней в году», - сказал он журналистам.
Участники акции протеста, в основном представители молодежи, выступают с критикой в адрес турецких властей, клеймя их действия позором.
Как отметил Киро Маноян, турки превратили проблему церкви Сурб Хач на острове Ахтамар в вопрос «устанавливать, или не устанавливать крест», чтобы отвлечь внимание общественности  от истинной сути проблемы – отказа выполнения международного обязательства по передаче армянской церкви армянской общине.
Говоря о публикациях иностранных СМИ о предусмотренной в церкви Сурб Хач литургии, К.Маноян отметил, что, несмотря на то, что Турция хотела представить этот шаг, как проявление доброй воли в отношении армянского народа, СМИ дают довольно объективную оценку политике турецкого правительства.
«Если в начале этот шаг представлялся иностранными СМИ в качестве проявления доброй воли со стороны турецких властей, то в последствии они поняли, что речь идет об уклонении от выполнения международных обязательств», - сказал Киро Маноян.
Представитель АРФД констатировал, что в Лозаннском договоре 1923 года четко отмечается, что культурное наследие христианских общин не только должно быть сохранено, но и должно быть передано христианам, чего Турция никогда не выполняла.