«Ռենկո» հոլդինգը շահագործման հանձնեց «Պիացա Գրանդե» համալիրը
Այսօր Երևանի Վազգեն Սարգսյան 20 հասցեում հանդիսավորությամբ բացվեց «Պիացա Գրանդե» համալիրը: Կարմիր ժապավենը կտրեցին շենքի կառուցապատող «Ռենկո» հոլդինգի գլխավոր տնօրեն Ջովանի Ռուբինին և Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը:
Համալիրի շինարարությունը սկսվել է 2007 թ-ից: 10 հարկանի շենքի ընդհանուր մակերեսը 42 հզ. քմ է: Այն բազմաֆունկցիոնալ համալիր է, որը բաղկացած է 3 մասից` -1 և 0 հարկերում առևտրային տարածքներ են, 1-3 հարկերը` գրասենյակային տարածքներ, իսկ 4-10-րդ հարկերը` բնակարաններ: Շինարարության համար ներդրումները կազմել են շուրջ 50 մլն դոլար:
«Մենք այնպես ենք կազմակերպել, որ և՛ առևտրային, և՛ օֆիսային և՛ բնակելի տարածքների մուտքերն առանձին են»,- լրագրողների հետ զրույցում ընդգծեց Ջ. Ռուբինին:
Նա վստահեցրեց, որ շինարարությունը կատարվել է ժամանակակից կատարելագործված սարքավորումներով, ինչը երաշխավորում է կառույցի ապահովությունն ու անվտանգությունը:
Համալիրում շրջելուց հետո քաղաքապետ Գ. Բեգլարյանը գոհունակություն հայտնեց շենքի հատկապես որակի վերաբերյալ. «Այսօր հայկական կազմակերպությունները չեն կարող համեմատվել այս ընկերության հետ: Կարևոն այն է, որ մեր մասնագետներն աշխատում են և փորձի փոխանակման արդյունքում ապագայում կստանանք այն որակը, որ ստանում են «Ռենկո» կազմակերպության աշխատակիցները»:
Քաղաքապետը հավաստեց, որ յուրաքանչյուր նորություն, յուրաքանչյուր այս կարգի կառույց ուսանելի է մյուսների համար, նաև մեծ մրցակցություն է սկսվում շինարարական ընկերությունների միջև:
«Եթե համեմատական ենք տանում նախորդ տարիների հետ, ապա տարեցտարի շինարարության որակն ավելանում է»,- նշեց Գ. Բեգլարյանը:
Հավելենք, որ Երևանում «Ռենկո» հոլդինգը հեղինակել է Կոնգրես հյուրանոցի, Իտալիայի դեսպանատան, Օպերայի ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի, տարբեր բնակելի շենքերի շինարարությունը:

В Ереване сдан в эксплуатацию комплекс Piazza Grande
Строительная компания «Ренко» сегодня в Ереване по адресу Вазгена Саргсяна, 20 сдала в эксплуатацию комплекс «Пиаца Гранде» (Piazza Grande). Символическую «красную ленточку» перерезали генеральный директор холдинга «Ренко» Джованни Рубини и мэр Еревана Гагик Бегларян.
Строительство комплекса было начато в 2007 году. Общая площадь 10-этажного здания составляет 42 тыс. кв м. Это многофункциональный комплекс, который состоит из трех частей – торговых площадей (-1 и 0 этажи), офисные площади (1-3 этажи) и жилые площади (4-10 этажи). Размер инвестиций составил около $50 млн.
В беседе с журналистами Д.Рубини отметил, что в ходе строительства застройщики предусмотрели отдельные входы во все три территории. По его словам, в строительстве здания были применены современные технологии, что гарантирует безопасность комплекса.
Проделанной работой, в частности, качеством, после ознакомления с комплексом был доволен и мэр Еревана, отметив, что армянские компании пока не могут достичь этого уровня.
«Важно то, что наши специалисты работают, и в результате обмена опытом в будущем мы получим то же качество, которого достигает компания «Ренко»», - сказал Г.Бегларян.
Он также отметил, что появление подобных строений стимулирует конкуренцию между строительными компаниями.
«Если сравнить с прошлыми годами, то качество работ улучшается из года в год», - подчеркнул мэр Еревана.
Отметим, что итальянской компанией «Ренко» в Ереване построены гостиница «Конгресс», посольство Италии, подземная стоянка под зданием Оперы и балета, различные жилые здания.