Հիլարի Քլինթոնը շնորհավորել է հայ ժողովրդի Անկախության տոնը
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը շնորհավորական ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին` Հայաստանի անկախության 19-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: ԱՄՆ Պետդեպի կայքում տեղադրված ուղերձում ասված է.
«Նախագահ Օբամայի և Միացյալ Նահանգների ժողովրդի անունից շնորհավորում եմ հայ ժողովրդին Անկախության օրվա առթիվ: Ես անձամբ ծանոթացել եմ հայկական հյուրասիրությանը, երբ Երևան այցելեցի այս տարվա սկզբին: Պատիվ ունեցա նշել ԱՄՆ Անկախության օրը` հուլիսի 4-ը, Հայաստանում և հպարտ եմ, որ կարող եմ խոսել Հայաստանի և հայ ժողովրդի հարուստ մշակույթի և բազմաթիվ ձեռքբերումների մասին:
Տարիներ շարունակ ԱՄՆ-ի հայերն իրենց ավանդն են ներդրել Ամերիկայի կյանքում` խորացնելով մեր երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունները:
Մենք ձգտում ենք ընդլայնել մեր համագործակցությունը և կառուցել խոստումնալի ապագա բոլոր մեր քաղաքացիների համար: Ցանկանում եմ Հայաստանի ժողովրդին անվտանգ և երջանիկ Անկախության օր, խաղաղություն և բարգավաճում գալիք տարում»:
Նշենք, որ սա առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հանդես է գալիս հատուկ հայտարարությամբ` շնորհավորելով ՀՀ Անկախությանը տոնը:

Госсекретарь США поздравила армян с Днем независимости
Госсекретарь США Хиллари Клинтон поздравила армянский народ с Днем независимости. В размещенном на сайте Госдепартамента поздравлении, в частности, отмечается:
«От имени президента Обамы и народа Соединенных Штатов поздравляю армянский народ с Днем независимости. Я лично познакомилась с армянским гостеприимством, когда посетила Ереван в начале этого года. Я имела честь провести День независимости США – 4 июля в Армении, и горда, что могу говорить о богатой культуре и многочисленных достижениях Армении и армянского народа.
На протяжении лет армяне США вносили свой вклад в жизнь Америки, углубляя дружеские отношения между нашими странами.
Мы стремимся расширить наше сотрудничество и построить многообещающее будущее для всех наших граждан. Желаю народу Армении безопасного и счастливого Дня независимости, мира и процветания в будущем году».