ՌԴ նախագահը շնորհավորել է ՀՀ նախագահին Անկախության օրվա առթիվ
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին ՀՀ Անկախության օրվա առթիվ:
«Վերջերս Հայաստան կատարած այցելության ընթացքում ես հերթական անգամ համոզվեցի, որ ռուս-հայկական ընկերության և բարիդրացիական բազմադարյա ավանդույթները շարունակվում են ամրանալ: Մեր քաղաքացիները հպարտ են ընդհանուր պատմության փառավոր էջերով, համատեղ հաջողություններով և հաղթանակներով»,- ասվում է ՌԴ նախագահի շնորհավորանքում:
Ինչպես հաղորդում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը, ռուսաստանյան պետության ղեկավարը որպես օրինակ է բերել «Պատվո բլուր» հուշարձանային համալիրի վերականգնումը: «Մենք շնորհակալ ենք Հայաստանի ժողովրդից մեր զինվորների հիշատակի հանդեպ ունեցած հարգանքի համար»,- նշել է Դ. Մեդվեդևը:
«Վստահության և համագործակցության հուսալի հիմքերի վրա Ռուսաստանն ու Հայաստանն այսօր կառուցում են ռազմավարական համագործակցության հարաբերություններ, ծավալում են աշխույժ քաղաքական երկխոսություն, ավելի արդյունավետորեն են կոորդինացնում իրենց քայլերը տարածաշրջանային և միջազգային հարթակներում: Մենք կարևոր որոշումներ ենք կայացրել տնտեսությունում համատեղ նախագծերի իրականացման համար, այդ թվում` նորարարական և հումանիտար ոլորտներում»,- ընդգծել է Ռուսաստանի նախագահը:
«Վստահ եմ, որ այդ պայմանավորվածությունների իրականացումը կծառայի երկկողմ կապերի հետագա ընդլայնմանը` հանուն մեր երկրների քաղաքացիների բարօրության, Անդրկովկասում խաղաղության և կայունության համար»,- հայտարարել է Դ. Մեդվեդևը:

Президент РФ поздравил президента Армении с Днем независимости
Президент России Дмитрий Медведев направил поздравительное послание президенту Армении Сержу Саргсяну в связи Днем независимости Армении.
«В ходе недавнего визита в Армению я в очередной раз убедился, что многовековые традиции российско-армянской дружбы и добрососедства продолжают укрепляться. Наши граждане гордятся славными страницами общей истории, совместными успехами и победами», - говорится в поздравлении президента РФ.
Как сообщает пресс-служба Кремля, в качестве примера глава российского государства привел восстановление мемориального комплекса «Холм Чести». «Мы благодарны народу Армении за бережное отношение к памяти наших воинов», - отметил Д.Медведев.
«На надежной основе доверия и сотрудничества Россия и Армения строят сегодня отношения стратегического партнерства, ведут активный политический диалог, все более эффективно координируют свои шаги на региональной и международной арене. Мы вышли на важные решения по продвижению совместных проектов в экономике, в том числе в инновационных отраслях, и гуманитарной сфере», - подчеркнул президент России.
«Уверен, что реализация этих договоренностей послужит дальнейшему наращиванию двусторонних связей - на благо граждан наших стран, в интересах мира и стабильности в Закавказье», - заявил Д.Медведев.