ԼՂՀ նախագահը շնորհավորում է Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ
Սեպտեմբերի 21-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ` ուղերձում ասված է.
«Արցախի իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ եւ ողջ հայ ժողովրդին Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ:
Այս օրը տոն է յուրաքանչյուր հայի համար` Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում: Բոլորս միասին տոնում ենք մի պանծալի իրադարձություն, որը հիմք դրեց մեր ժողովրդի դարավոր երազանքների ու ազգային նպատակների իրականացման համար:
Արդեն 19 տարի է, հայ ժողովուրդն ընթանում է իր անկախ պետականության կերտման ու զորացման, հայրենի երկրի շենացման ու բարգավաճման, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ու զարգացման ճանապարհով: Սա մի դժվարին ճանապարհ է, որը պատվով հաղթահարելու համար պահանջվում է տոկուն կամք ու անսասան ոգի, ամենօրյա բարդ ու տքնաջան աշխատանք, սրտացավ ու հոգատար վերաբերմունք հայրենիքի հանդեպ:
Վստահ եմ, որ Ձեր անմիջական ղեկավարությամբ Մայր Հայաստանը կդառնա ժամանակակից ու զարգացած երկիր, աշխարհասփյուռ հայության հայրենիքը, որտեղ ապրելը պարծանք ու հպարտություն կլինի յուրաքանչյուր հայի համար:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Ձեզ եւ մեր բոլոր հայրենակիցներին պետական տոնի առթիվ ու մաղթում խաղաղություն, բարօրություն եւ մեծագույն հաջողություններ` ի փառս Հայաստանի Հանրապետության պայծառ ու լուսավոր ապագայի»:

The NKR President congratulated Armenia on its Independence day
On 21 September President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan sent a congratulatory letter to President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan. The letter reads as follows:
“On the behalf of the Artsakh authorities and myself I cordially congratulate you and the entire Armenian people on the Independence Day of the Republic of Armenia.
It is a holiday for every Armenian in Armenia, Artsakh and the Diaspora. We all celebrate a solemn event that has laid a base for realizing century-long dreams and national goals of our people.
For already 19 years the Armenian people have embarked on the path of creating and developing their statehood, making prosperous their fatherland, reinforcing and strengthening democratic values. It is a hard way and overcoming it with dignity demands strong will and unshakable spirit, hard and painstaking work daily day, tenderhearted and compassionate stance towards the Fatherland.
I am confident that under Your leadership Mother Armenia will become a modern and developed country, the homeland for the widespread Armenians, where every Armenian will live with the sense of pride.
I congratulate You and our compatriots on the State holiday once again and wish You peace, prosperity and success in glory of the bright future of the Republic of Armenia”, informed the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.