ԼՂՀ նախագահը շնորհավորում է Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ
Սեպտեմբերի 21-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ` ուղերձում ասված է.
«Արցախի իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ եւ ողջ հայ ժողովրդին Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ:
Այս օրը տոն է յուրաքանչյուր հայի համար` Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում: Բոլորս միասին տոնում ենք մի պանծալի իրադարձություն, որը հիմք դրեց մեր ժողովրդի դարավոր երազանքների ու ազգային նպատակների իրականացման համար:
Արդեն 19 տարի է, հայ ժողովուրդն ընթանում է իր անկախ պետականության կերտման ու զորացման, հայրենի երկրի շենացման ու բարգավաճման, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ու զարգացման ճանապարհով: Սա մի դժվարին ճանապարհ է, որը պատվով հաղթահարելու համար պահանջվում է տոկուն կամք ու անսասան ոգի, ամենօրյա բարդ ու տքնաջան աշխատանք, սրտացավ ու հոգատար վերաբերմունք հայրենիքի հանդեպ:
Վստահ եմ, որ Ձեր անմիջական ղեկավարությամբ Մայր Հայաստանը կդառնա ժամանակակից ու զարգացած երկիր, աշխարհասփյուռ հայության հայրենիքը, որտեղ ապրելը պարծանք ու հպարտություն կլինի յուրաքանչյուր հայի համար:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Ձեզ եւ մեր բոլոր հայրենակիցներին պետական տոնի առթիվ ու մաղթում խաղաղություն, բարօրություն եւ մեծագույն հաջողություններ` ի փառս Հայաստանի Հանրապետության պայծառ ու լուսավոր ապագայի»:

Президент Арцаха поздравил с праздником независимости Армении
Президент Республики Арцах Бако Саакян 21 сентября направил поздравительное послaние Президенту Республики Армения Сержу Саргсяну. Как сообщает пресс-служба президента НКР, в послании говорится:
«От имени властей Арцаха и от меня лично искренне поздравляю Вас и весь армянский народ с Днем независимости Республики Армения.
Этот день – праздник для каждого армянина в Армении, Арцахе, Диаспоре. Все вместе мы отмечаем славное событие, которое заложило основу для осуществления вековых чаяний и национальных целей нашего народа.
Вот уже 19 лет, как армянский народ вступил на путь построения и укрепления своей независимой государственности, обустройства и развития родной страны, укрепления и укоренения демократических ценностей. Для достойного преодоления этого тернистого пути требуется стойкая воля и непоколебимый дух, каждодневный тяжелый и кропотливый труд, сердобольное и заботливое отношение к родине.
Уверен, что под Вашим непосредственным руководством Армения станет современной и развитой страной, родиной всего армянства, живя в которой каждый армянин будет испытывать чувство гордости.
Вновь поздравляю Вас и всех наших соотечественников с государственным праздником и желаю мира, благоденствия и больших успехов во славу светлого будущего Республики Армения».