Ուխտագնացություն Հայաստան` ի բողոք Սուրբ Խաչի առանց խաչի պատարագի
«Մուսալեռան հերոսամարտի 95-ամյակը նշեցինք 95 կաթսա հարիսայով, 100-ամյակը նշելու ենք 100 կաթսա հարիսայով»,- այսօր ասուլիսում, ամփոփելով անցած հանգստյան օրերին Մուսալեռան հերոսամարտի 95-ամյակի առթիվ տեղի ունեցած տոնակատարությունները, հայտարարեց «Մուսալեռ» հայրենակցական միության նախագահ Պերճ Ղազարյանը:
Նրա խոսքով, այս տարվա միջոցառումներն առանձնահատուկ էին, որովհետև Մուսալեռան հերոսամարտի մասնակից, ներկայումս Թուրքիայի միակ, լիովին հայաբնակ Վագըֆ (նշ. է եկեղեցապատկան տարածք) գյուղից 30 հոգանոց պատվիրակություն էր եկել Հայաստան:
«Սեպտեմբերի 19-ին, ի նշան բողոքի Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում առանց խաչի պատարագ մատուցելուն, վագըֆցիները ուխտագնացություն էին կազմակերպել Հայաստան»,- ասաց նա:
Միության քարտուղար, ծնունդով վագըֆցի Վարդգես Մարդիրյանը, պատասխանելով Aysor-ի հարցին, հայտնեց, որ այժմ գյուղում բնակվում է 20-30 ծուխ, զբաղվում են նարնջի մշակությամբ, և քանի որ ապրուստը դժվար է, հաճախ երիտասարդները ստիպված են լինում մեկնել Ստամբուլ. «Բայց ամռանը` տոնակատարությունների ժամանակ, գյուղը լցվում է»:
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը, ներկայացնելով Մուսալեռան հերոսամարտի պատմական ակնարկը, շեշտեց, որ այդ հերոսամարտը «մեր դյուցազներգության լավագույն էջերից մեկն էր», որը օրինակ հանդիսացավ հաջորդ սերունդների համար, այդ թվում Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիներին:
Միության երտասարդական թևի վարչության անդամ Հովհաննես Բալաբանյանը հայտնեց, որ գործում է «Մուսալեռ» համանուն կայքը և կոչ արեց մուսալեռցիների այն ժառանգներին, որոնց հետ կապը խզվել է, արձագանքել և կապ հաստատել միության հետ:
Հավելենք, որ 2004 թ-ին միությունը մուսալեռցիների մարդահամար է իրականացրել և պարզվել է, որ ողջ աշխարհում բնակվում են շուրջ 15 հզ. ժառանգներ, որից մոտ 7 հզ-ը` Հայաստանում:

Delegation from Musaler heads to Armenia
A delegation of 30 Armenians from Vagf village (a church-backed territory), a single fully Armenian-populated village in modern Turkey, has headed to Armenia marking the 95th anniversary of the heroic battles at Musa Ler (Musa Dag) when Armenians stood in defense of their lives amid the mass killings and genocide that spread across Turkey and resulted in more than 1,5 million deaths among civil Armenian population (and Greeks, Assyrians as well) in 1915s.
Chairman of the Musa Ler Community, Mr Pearch Kazarian told reporters at the new conference Wednesday that Armenians from Vagf village organised a campaign to protest the Mass at the Surb Khach Church (St Cross Church) in Ahtamar without a cross on the dome of the church.
“On September 19, a delegation from Vagf village headed to Armenia to mark their protest against the Mass at the Surb Khach Church without a cross on Church’ dome,” said Mr Kazarian.
Musa Ler Community Secretary Vardges Mardirian who is a Vagf-native, said in his turn that there are 20-30 houses in the village. The villagers are mostly engaged in gardening and grow peaches, however, due to complicated living conditions, the young adults have to leave for Istanbul for earnings. “However, they always come back to the village for the summer festivities,” said Mardirian.
Prof. Eduard Minasian from the Faculty of History of the Yerevan State University said in his historical review on heroic battles at Musa Ler that “this is one of the best pages of our heroism,” which became an example for following generations including of the WWII-era times.
A member of the Youth Wing of the Musa Ler Community, Hovhannes Balabanian said that a Musaler web-site had been opened. He called for all heirs of Musaler-natives to connect via the web-site.