Ուխտագնացություն Հայաստան` ի բողոք Սուրբ Խաչի առանց խաչի պատարագի
«Մուսալեռան հերոսամարտի 95-ամյակը նշեցինք 95 կաթսա հարիսայով, 100-ամյակը նշելու ենք 100 կաթսա հարիսայով»,- այսօր ասուլիսում, ամփոփելով անցած հանգստյան օրերին Մուսալեռան հերոսամարտի 95-ամյակի առթիվ տեղի ունեցած տոնակատարությունները, հայտարարեց «Մուսալեռ» հայրենակցական միության նախագահ Պերճ Ղազարյանը:
Նրա խոսքով, այս տարվա միջոցառումներն առանձնահատուկ էին, որովհետև Մուսալեռան հերոսամարտի մասնակից, ներկայումս Թուրքիայի միակ, լիովին հայաբնակ Վագըֆ (նշ. է եկեղեցապատկան տարածք) գյուղից 30 հոգանոց պատվիրակություն էր եկել Հայաստան:
«Սեպտեմբերի 19-ին, ի նշան բողոքի Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում առանց խաչի պատարագ մատուցելուն, վագըֆցիները ուխտագնացություն էին կազմակերպել Հայաստան»,- ասաց նա:
Միության քարտուղար, ծնունդով վագըֆցի Վարդգես Մարդիրյանը, պատասխանելով Aysor-ի հարցին, հայտնեց, որ այժմ գյուղում բնակվում է 20-30 ծուխ, զբաղվում են նարնջի մշակությամբ, և քանի որ ապրուստը դժվար է, հաճախ երիտասարդները ստիպված են լինում մեկնել Ստամբուլ. «Բայց ամռանը` տոնակատարությունների ժամանակ, գյուղը լցվում է»:
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը, ներկայացնելով Մուսալեռան հերոսամարտի պատմական ակնարկը, շեշտեց, որ այդ հերոսամարտը «մեր դյուցազներգության լավագույն էջերից մեկն էր», որը օրինակ հանդիսացավ հաջորդ սերունդների համար, այդ թվում Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիներին:
Միության երտասարդական թևի վարչության անդամ Հովհաննես Բալաբանյանը հայտնեց, որ գործում է «Մուսալեռ» համանուն կայքը և կոչ արեց մուսալեռցիների այն ժառանգներին, որոնց հետ կապը խզվել է, արձագանքել և կապ հաստատել միության հետ:
Հավելենք, որ 2004 թ-ին միությունը մուսալեռցիների մարդահամար է իրականացրել և պարզվել է, որ ողջ աշխարհում բնակվում են շուրջ 15 հզ. ժառանգներ, որից մոտ 7 հզ-ը` Հայաստանում:

Паломничество в Армению из Муса-Дага
Празднование 95-летия героической самообороны Маса-Дага в нынешнем году отличалось разнообразием мероприятий, поскольку в Армению из единственного в Турции полностью армянского села Вагиф, расположенного у подножия горы Муса-Даг, приехала делегация из 30-ти человек. Об этом сообщил сегодня журналистам председатель земляческого союза «Мусалер» Перч Казарян.
«19-го сентября в знак протеста против проведения святой литургии в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар без установления креста на куполе, жители села Вагиф организовали паломничество в Армению», - отметил П.Казарян.
Секретарь союза Вардгес Мардирян, который также родом из деревни Вагиф, сообщил, что сегодня там есть 20-30 дворов, люди занимаются выращиванием персиков и поскольку жизнь трудная, молодежь часто вынуждена уезжать в Стамбул. «Однако летом во время празднеств они всегда возвращаются в деревню», - отметил В.Мардирян.
Профессор факультета истории ЕГУ Эдик Минасян, представляя исторический обзор героической самообороны Муса-Дага, отметил, что это – «одна из лучших страниц истории нашего героизма», которая стала примером для будущих поколений, в том числе и в годы Великой Отечественной войны.
Член молодежного крыла правления земляческого союза Ованнес Балабанян сообщил, что действует также одноименный сайт «Мусалер» и призвал тех наследников мусалерцев, с которыми нарушена связь, откликнуться и установить контакт с союзом.