ԱԳ նախարար. Ադրբեջանի վարքագիծը «հակասում է ՄԱԿ-ի սկզբունքներին»
Ինչպես հայտնում են ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, Միավորված ազգերի կազմակերպության կենտրոնակայանում Հայաստանի արտգործնախարարը մասնակցեց եւ ելույթ ունեցավ 2000 թ. ՄԱԿ-ի գագաթաժողովի կողմից հռչակված Հազարամյակի զարգացման նպատակների իրականացմանը նվիրված գագաթաժողովին, որի ընթացքում անդրադարձավ Հայաստանում այդ ուղղությամբ կատարած եւ ձեռնարկվելիք քայլերին ու արձանագրված առաջընթացին:
Սույն համատեքստում Էդվարդ Նալբադյանը անդրադարձ կատարեց նաեւ անվտանգությանն առնչվող հարցերին, հատկապես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում: Այդ առնչությամբ նա մասնավորապես ասաց.
«Ընդունելով, որ անվտանգությունը եւ զարգացումը սերտորեն միահյուսված են, Հազարամյակի Հռչակագրում կառավարությունները հանձն են առնում ջանքեր չխնայել ապահովագրելու ժողովուրդներին պատերազմի արհավիրքներից, ինչպես երկրների ներսում, այնպես էլ պետությունների միջեւ: Այդ առումով սպառազինությունների տարածումը շարունակում է վտանգ ներկայացնել ոչ միայն խաղաղության եւ անվտանգության, այլ նաեւ տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման համար: Դժբախտաբար, մեր տարածաշրջանում էլ կան այդպիսի վտանգներ»:
ՀՀ ԱԳ նախրարը շեշտել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է մերժել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման վերաբերյալ համաձայնության գալու առաջարկը և նշել, որ «սա հակասում է ՄԱԿ-ի սկզբունքներին, որի հիմնադիրները միավորվեցին գալիք սերունդներին պատերազմի արհավիրքից զերծ պահելու նպատակով»:
«Այսօր մենք ականատես ենք Ադրբեջանի ռազմատենչ կեցվածքին, նրա ռազմական բյուջեի բազմապատկմանը, պատերազմական հռետորաբանությանը եւ սադրանքներին, ինչը սպառնում է տարածաշրջանի անվտանգությանը եւ կայունությանը:
Մինչ մենք խոսում ենք Հազարամյակի զարգացման նպատակների իրականացման գործում արձանագրված առաջընթացից եւ կիսում մեր մտահոգությունները դեռեւս չիրականացված նպատակների շուրջ, կան ժողովուրդներ, որոնք միջազգային հանրության ուշադրությունից դուրս են մնացել», - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ձեռնարկում է առավելագույնը իր տարածքում ավելի բարենպաստ կյանքի պայմաններ ստեղծելու եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ապահովելու համար:
«Եվ նա դա անում է առանց միջազգային հանրության աջակցության: Լեռնային Ղարաբաղը շարունակում է ակնկալել համապատասխան օժանդակության ծրագրեր: Քանի դեռ անգործության արդյունքում չի հաջողվում վերացնել անմեղ մարդկանց պատճառած վնասները, մենք չենք կարող արձանագրել, որ Հազարամյակի Զարգացման բոլոր նպատակները իրականացվել են եւ համաշխարհային մակարդակով ապահովվել է հավասարություն եւ արդարություն»:
Նյու-Յորք այցելության ընթացքում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպումներ կունենա ՄԱԿ-ի ղեկավարության, ինչպես նաեւ տարբերի երկրների իր գործընկերների եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Սեպտեմբերի 25-ի երեկոյան Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ կունենա ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում: Սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կմեկնի Բոստոն, ուր հանդիպում կունենա հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հաջորդ օրը նախատեսված է Հայաստանի արտգործնախարարի ելույթը Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչերի Իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցում:

Armenian FM:Azerbaijan's behavior
As the Press and Information Department of Foreign Ministry reported, the Armenia Foreign Minister delivered a speech in the United Nations’ headquarters at the Millennium Development Goals Summit on which he touched upon the progress made and the steps undertaken in that direction in Armenia.
In this context Edward Nalbadyane also touched upon issues related to security, especially in the South Caucasus region, this connection he particularly said:
“Recognizing that the security and the development are closely intertwined, by the Millennium Declaration, the governments undertake not to spare efforts to insure people of war disasters both within the countries, and between the countries. In that regard the expansion of weapons continues to present a danger not only for peace and security but also for the economic and social development. Unfortunately, in our region as well there are such dangers.”
The Foreign Minister stressed that Azerbaijan continues rejecting the agreement of not using force or force threat and noted that "this contradicts to the UN principles, the founders of which united keep coming generations away from the war catastrophes."
"Today we witness the bellicose posture of Azerbaijan, its military budget’s growth, war like rhetoric and provocations, which threatens regional security and stability.
While we are speaking of our progress in implementation of the Millennium Development Goals and share our concerns over the goals still unfulfilled, there are people that are remained out of the attention of the international community, "Edward Nalbandian said.
The Armenian FM noted that the Nagorno Karabakh people initiate the utmost to create favorable conditions for life and ensure human rights protection its territory.
"And it is doing that without the support of the international community. The Nagorno-Karabakh continues to expect corresponding support programs. As long as in the result of inaction the damage to innocent people are not eliminated, we cannot state that all the Millennium Development Goals are implemented and the equality and justice is secured in the global level,” the Armenian Foreign Minister noticed.