Վ.Այվազյան. «Հակամրցակցային, թե՞ հակամենաշնորհային օրենք»
«Հակամրցակցային, թե՞ հակամենաշնորհային օրենք...»,- նման հարցադրում այսօր ասուլիսում արեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը:
Նրա խոսքով, մենաշնորհից տուժում է ամբողջ տնտեսությունը: Սակայն մենաշնորհի խնդիրը որոշ առումով կապված է Հայաստանի աշխարհագրական դիրքի, այսօրվա իրավիճակի հետ, որովհետև մեր հարևաններից 2-ի հետ ՀՀ-ն չունի հարաբերություններ, մյուս կողմից էլ կոնֆլիկտից օգտվող երկիր է, որը տարանցիկ բեռնափոխադրման համար շատ ավելի է գանձում. «Կան օբյեկտիվ պայմաններ` մեծածավալ գնումների պարագայում գներն ավտոմատ իջնում են»:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի կարծիքով, Հայաստանի նման երկրում, որն ունի փոքր շուկա և աշխարհագրական նման իրավիճակ, շատ ավելի լավ է ունենալ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության օրենք, քան հակամենաշնորհային օրենք: Նա փաստեց, որ մեզ մոտ գերիշխող դիրքի առկայությունը թույլատրված է օրենքով, սակայն արգելված է այդ դիրքի չարաշահումը և սա բավականին լուրջ ունակություններ է պահանջում այն մարմինից, որը պետք է հետևի, որ գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտը չչարաշահի իր դիրքը:
Գ. Մինասյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ-ում իր ներկայացրած հակամրցակցային օրինագծով առաջարկվում է գերիշխող դիրքի չարաշահում արձանագրելու դեպքում չարաշահման արդյունքում ձևավորված ողջ շահույթը տեղափոխել պետական բյուջե: Միաժամանակ, կառավարությունը նույնպես նմանօրինակ օրինագիծ է նախապատրատում, որով առաջարկում են խախտում թույլ տված տնտեսվարողի տարեկան շրջանառությունից գանձվող 2%-ի փոխարեն գանձել 5 % տուգանք: Պատգամավորի գնահատականով, իր հեղինակած օրինագիծն ավելի դժվար կիրառելի է, քան կառավարությանը:
«Երբ այդ օրենսդրական նախաձեռնությունը գա ԱԺ, քանի որ նա միտված է նույն խնդրի կարգավորմանը և, իսկապես, ավելի հեշտ իրագործելի է, ես իմ օրենսդրական նախաձեռնությունը կհանեմ»,- հավաստեց Գ. Մինասյանը:

Law against unfair competition or anti-monopoly law? – member of Armenian parliament, Chairman of the NA Standing Committee on Economic Affairs Vardan Ayvazyan asked today at a press conference.
According to him, the whole economy is affected by monopoly. To some extent, the monopoly problem is connected with Armenia’s geographic position, current situation since Armenia has no relations with two of its neighbors, on the other hand, Armenia takes advantage of the conflict and collects much more sums for goods transit.
In return, Chairman of the National Assembly Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs Gagik Minasyan said that Armenia rather needs a law on protection of economic competition than an anti-monopoly law. Economic monopoly is permitted by law in Armenia, however, law bans abuse of monopoly position, according to Minasyan.
Minasyan reported that he presented a draft law against unfair competition to NA proposing transferring to the state budget the whole profit gained from monopoly position abuse. Meanwhile, the government is also preparing a draft law that proposes imposing 5 percent fine instead of 2 percent from the annual circulation of an economic entity committing violations.