«Խաղաղության նավախմբի» գրոհը` մարդու իրավունքներին հակասող
ՄԱԿ փորձագիտական խումբը իսրայելական ծառայությունների կողմից իրականացված «Խաղաղության նավախմբի» գրոհը ճանաչել է որպես միջազգային օրենքներին և մարդու իրավունքներին հակասող, հայտնում է ՌԻԱ-Նովոստին, հղում կատարելով Ասոշիեյթիդ Պրեսսին:
Հիշեցնենք, որ «Խաղաղության նավախումբը»` նավերի մարդասիրական խումբ էր, որը գնում էր Իսրայելի կողմից շրջափակված Գազա և մայիսի վերջում գրոհի էր ենթարկվել իսրայելական հատուկ ստորաբաժանումների կողմից: Գրոհի ժամանակ Թուրքիայի 9 քաղաքացի էր զոհվել:
Ինչպես ասվում է նավախմբի հետ տեղի ունեցած միջադեպն ուսումնասիրող ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի հատուկ կոմիտեի 56-էջանոց զեկույցում, Իսրայելի կողմից պաղեստինյան տարածքների շրջափակումն այնտեղ առկա հումանիտար ճգնաժամի պարագայում անօրինական էր: Հանձնաժողովը թվարկում է նաև այն հանցանքները, որոնք գործել են իսրայելացի հատուկջոկատայինները` ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ: Այդ թվում հնչում են նաև կանխամտածված սպանության և կտտանքի մեղադրանքներ, ինչպես նաև` կյանքի իրավունքի, կամքի դրսևորման ազատության, կալանվածների նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունքի նորմերի խախման մասին:
Իսրայելի ԱԳՆ-ն արդեն հանդես եկել է հայտարարությամբ, թե Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը գործի առումով ունի «կողմնակալ, քաղաքականացված և ծայրահեղական» մոտեցումներ:

In a 56-page report, the UN panel of three international lawyers said that the actions by Israeli commandos and the attack on the pro-Palestinian international flotilla, which left nine dead, were "disproportionate" and "betrayed an unacceptable level of brutality.”
"There is clear evidence to support prosecutions of the following crimes within the terms of article 147 of the Fourth Geneva Convention: wilful killing; torture or inhuman treatment; wilfully causing great suffering or serious injury to body or health,” said in the report. The investigators interviewed more than 100 witnesses in Britain, Jordan, Switzerland, and Turkey.
The UN fact-finding mission also said the Israeli blockade of the Palestinian territory was "unlawful" because of a humanitarian crisis there. "For this reason alone, the blockade is unlawful and cannot be sustained in law. This is so regardless of the grounds on which it is sought to justify the legality of the blockade," said in the report.
Israeli Foreign Minister has already responded and said in the statement: “Israel is of the opinion that the flotilla incident is amply and sufficiently investigated as it is," BBC quoted the statement. "All additional dealing with this issue is superfluous and unproductive."