Գագիկ Մինասյան. Գնաճը մտահոգիչ է
«Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մեզ չի հաջողվում նվազեցնել բավականին մեծ գնաճը. անցած ամսվա համար ցուցանիշը կազմել է 7.7 %, որն էապես գերազանցում է այն ցուցանիշը, որը սահմանված է պետական բյուջեի մասին օրենքով»,- այսօր ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը` միաժամանակ, ընդհանուր առմամբ դրական գնահատելով 2010 թ. առաջին 8 ամիսների ՀՆԱ ցուցանիշները:
Ըստ պատգամավորի, գնաճի ներքին պատճառները գյուղատնտեսական ծանր տարին և անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններն են, որոշակի խնդրներ կան նաև արտաքին շուկաներում, հատկապես հացամթերքի բնագավառներում:
Գ. Մինասյանը նշեց, որ տարվա ընթացքում Կենտրոնական բանկը կիրառել է իր գործիքակազմը` տոկոսադրույքի նվազեցումը, փորձելով զսպել գնաճը. «Եթե դա չաներ, ապա գնաճը շատ ավելի բարձր կլիներ»: Նա կրկնեց ԿԲ պաշտոնական տեսակետը, թե տարվա վերջին կունենանք պետական բյուջեով նախատեսված գնաճի ցուցանիշին մոտ ցուցանիշ:
«Տարվա ընթացքում էական քայլեր են կատարվել գնաճի բարձր մակարադակը նվազեցնելու ուղղությամբ և այդ քայլերը կշարունակվեն»,- հավաստեց Գ. Մինասյանը:

Уровень инфляции в Армении превышает запланированный показатель
Председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам Гагик Минасян заявил сегодня на пресс-конференции, что уровень инфляции в Армении составляет 7,7%, превышая указанный в законе о госбюджете показатель.
«Нам не удается снизить размер инфляции, который по данным прошедшего месяца составил 7,7%», - сказал он.
При этом Г.Минасян положительно оценил показатели ВВП за первые 8 месяцев 2010 года.
По его словам, внутренней причиной роста инфляции являются неблагоприятный сельскохозяйственный год, кроме того, существуют и проблемы на внешних рынках, в частности, на рынке зерна.
Г.Минасян проинформировал, что в течение года Центробанк применил соответствующие механизмы по сдерживанию инфляции, в противном случае уровень роста был бы намного выше. Он также отметил, что в конце года уровень инфляции приблизится к запланированному показателю.