Նամակ Օբամային. Ադրբեջանում վտանգված է խոսքի ազատությունը
Ադրբեջանի լրագրողների ազատության և անվտանգության ինստիտուտը ՄԱԿ-ի 65-րդ գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հնարավոր հանդիպման կապակցությամբ նամակով դիմել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային: Այդ մասին հայտնում է «Ենի Մուսավաթ» թերթը:
Նամակում ասվում է, որ նախագահ Օբամայի` Դենիել Փեռլի պատվին ստորագրած «Մամուլի մասին» օրենքը շրջադարձային է դարձել ողջ աշխարհում մամուլի ազատության համար: «Խոսքի և ազատ արտահայտման բնագավառում իրավիճակի անթույլատրելիությունը հատկապես կարևոր է Ադրբեջանի համար: 2005 թ.-ին անգամ լրագրող Էլմար Հուսեյնովի սպանությունից հետո Ադրբեջանում չի բացահայտվել լրագրողների դեմ ֆիզիկական և հոգեբանական հետապնդման փաստերից և ոչ մեկը»,- ասվում է նամակում:
Նամակում հայտնվում է, որ երկրի հեռուստաալիքները գտնվում են իշխանության վերահսկողության տակ, և որ նոր էլեկտրոնային ԶԼՄ-ների արտոնագրման գործում էլ սահմանափակումներ կան: «Ադրբեջանում իրավիճակը տխուր է նաև ռադիոյի բնագավառում: 2009 թ-ի հունվարին իշխանությունն արգելել է տեղական հաճախականություններով «Ամերիկայի ձայն», «Ազատություն» և BBC-ի նման արևմտյան ռադիոկայանների հեռարձակումները: Զրպարտության համար քրեական պատասխանատվությունը պահպանվում է, իսկ պետական մարմինները շարունակում են դատական գործեր հարուցել լրագրողների և ԶԼՄ-ների դեմ»,- ասվում է Ադրբեջանի լրագրողների ազատության և անվտանգության ինստիտուտի նամակում:
Հատուկ ուշադրություն է հրավիրվում նաև «Միջազգային Ամնիստիա»-ի կողմից խղճի բանտարկյալ հայտարարված դատապարտյալ լրագրող Էյնուլլա Ֆաթուլլաևի և բլոգերներ Էմին Միլլիի ու Ադնան Հաջիզադեի գործերին:
Լրագրողների ազատության և անվտանգության ինստիտուտը խնդրել է Օբամային բարձրացված հարցերն անպայման քննարկել Ալիևի հետ, օգնել Ֆաթուլլաևին և բլոգերներին բանտից ազատելու, Էլմար Հուսեյնովի ոճրագործներին պատժելու և ինտերնետի նկատմամբ իշխանության վերահսկողությունը սահմանափակելու հարցերին:

ИСБР просит Обаму помочь освободить азербайджанских блогеров
Институт свободы и безопасности репортеров (ИСБР) Азербайджана обратился с письмом к президенту США в связи с его предстоящей встречей с президентом Ильхамом Алиевым в рамках 65-ой сессии Генеральной ассамблеи ООН, пишет «Ени Мусават».
В послании отмечается, что подписанный Обамой закон о печати в честь Даниэла Перла, стал переломным моментом для свободы прессы в мире. «Это особенно важно для Азербайджана, где ситуация со свободой слова и выражений остается сложной. Ни один и случаев физического и психологического преследования журналистов не раскрыт, включая убийство в 2005 году журналиста Эльмара Гусейнова», - говорится в послании.
Телеканалы страны находятся под контролем властей, а лицензирование новых электронных СМИ ограничено. «Ситуация с радиовещанием в Азербайджане также не радужная. В январе 2009 года власти запретили на местных частотах вещание зарубежных радиостанций «Голоса Америки», «Свобода» и BBC. Сохраняется уголовное наказание за клевету, а государственные органы продолжают подавать иски против журналистов и СМИ»,- пишет Институт.
Особо внимание в послании уделяется делу осужденных – журналиста Эйнуллы Фатуллаева и блогеров Эмина Милли и Аднана Гаджизаде, объявленных «узниками совести» международной правозащитной организацией «Amnesty International». ИСБР просит Обаму обсудить с Алиевым эти вопросы и оказать содействие в освобождении Фатуллаева и блогеров, наказания убийц Эльмара Гусейнова, а также не допустить контроля властей Азербайджана над Интернетом.