«Թուրքիան պարտավոր է վերանորոգել մեր պատմական հուշարձանները»
«Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու պատարագը հիանալի գովազդ էր Թուրքիայի համար` ինչպես տնտեսության, այնպես էլ տուրիզմի զարգացման տեսանկյունից: Սուրբ Խաչը և ապագայում մնացյալ եկեղեցիները վերանորոգելով` Թուրքիան ցանկանում է եվրոպական կառույցներում ցույց տալ, որ ինքը փոխվել է, փոխել է նաև իր վարած քաղաքականությունն ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի թուրքիայի բաժնի գիտաշխաող, պ.գ.թ., Քրիստինե Մելքոնյանը` անդրադառնալով այն փաստին, որ առաջիկայում պատրաստվում են վերանորոգել նաև Դիարբեքիրի Ս. Կիրակոս եկեղեցին:
Մելքոնյանը նշեց, որ 1912-13թթ Պոլսո պատրիարքարանի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն` Թուրքիայում եղել է 2000-ից ավելի հայկական պատմամշակութային հուշարձան, որոնց մեծ մասը ոչնչացվել է Ցեղասպանության տարիներին: Նա հավելեց նաև, հատկանշական է, որ 1974-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հրապարակած 1923 թվականից պահպանվել է միայն հայկական հուշարձաններից 913-ը, որոնցից 464-ն այժմ ամբողջովին վերացված են, 252-ն` ավերված, իսկ մոտ 197-ը վերանորոգման կարիք ունեն:
«Թուրքիան պարտավոր է վերանորոգել մեր պատմական հուշարձանները և, կարծես, միայն վերջին շրջանում է, որ սկսել է այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել: Դրա պատճառները մի քանիս են. Նախ` Եվրամիության ճնշումներն են Թուրքիայի վրա և երկրորդը, ըստ թուրքերի, դա հիանալի ներդրում է Թուրքիայի տնտեսության զարգացման համար»,- ասաց Ք. Մելքոնյանը և հավելեց, որ թուրքերը հավանաբար կարծում են, որ այդ կերպ կկարգավորվեն նաև հայ-թուրքական հարաբերությունները:
Ք. Մելքոնյանը նկատեց նաև, որ Թուրքիայում լայն թափ է առել ոչ միայն հայկական, այլ առհասարակ հուշարձանների վերականգնումը:

Турция обязана восстанавливать армянские исторические памятники
«Литургия в церкви Сурб Хач в Турции стала прекрасной рекламой для этой страны, как с точки зрения развития экономики, так и туризма, в частности. Восстановлением церкви Сурб Хач и в дальнейшем остальных церквей Турция желает показать, что изменилась сама и изменила политику в отношении национальных меньшинств», - заявила журналистам научный сотрудник отдела Турции института Востоковедения НАН Армении Кристине Мелконян, комментируя намерения турецких властей отреставрировать армянскую церковь Св.Киракоса в Диарбекире.
По ее словам, согласно данным Константинопольского патриархата от 1912-13 гг., в Турции было более двух тысяч историко-культурных армянских памятников, большая часть которых было уничтожено в период Геноцида армян. Она также отметила, что в 1974 году ЮНЕСКО опубликовал состояние 913 армянских памятников в Турции с 1923 года. Теперь, по словам историка, из этих 913 памятников 464 не существуют, 252 – разрушены, около 197 нуждаются в восстановлении и реставрации.
«Турция обязана восстанавливать наши исторические памятники, и, кажется, в последнее время эти шаги предпринимаются. Тому есть ряд причин, в частности, оказываемое Евросоюзом давление, а также стремление самих турков к экономическому росту за счет развития туризма», - сказала К.Мелконян, отметив, что в Турции восстанавливаются не только армянские, но и другие памятники культуры.