Սպիտակ տունը ողջունել է Իրանին Ս-300-ի վաճառքի արգելքը
Սպիտակ տունը ողջունել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հրամանով Իրանին Ս-300 համակարգերի վաճառքի արգելքը:
«Սպիտակ տունը ջերմորեն ողջունում է Ռուսաստանի նախագահ Մեդվեդևի կողմից ստորագրված հրամանագիրը` Իրանին Ս-300 համակարգերի մատակարարումն արգելելու մասին», - ըստ Ինտերֆաքսի, Սպիտակ տան արձագանքն է փոխանցել ԱՄՆ Անվտանգության խորհրդի մամլո քարտուղար Մայկ Համերը:
Նշելով, որ Մեդվեդևի քայլն ուղղված է Իրանի կողմից միջազգային պատրավորությունները կատարելուն` ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչը հավելել է. «Մենք` ՌԴ-ի և Իրանի հարցով «վեցնյակի» մյուս գործընկերների հետ, հետևողական ենք իրանական միջուկային խնդրի շուրջ` բանակցությունների միջոցով համաձայնեցված որոշում գտնելու հարցում»:
Համերը նաև նշել է, որ ՌԴ նախագահի որոշումը արտացոլում է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև սերտ համագործակցությունը` հանուն ընդհանուր շահերի և գլոբալ անվտանգության:

Белый дом приветствует запрет Медведева поставлять С-300 в Иран
Белый дом приветствует подписание президентом России Дмитрием Медведевым указа о запрете поставок комплексов С-300 в Иран, заявил "Интерфаксу" в среду пресс-секретарь Совета национальной безопасности США Майк Хаммер.
"Белый дом горячо приветствует указ, подписанный президентом России Медведевым, который запрещает передачу передовых вооружений Ирану, включая С-300", - говорится в поступившем в агентство заявлении пресс-секретаря СНБ США.
"Мы считаем, что президент Медведев продемонстрировал лидерство в том, чтобы добиться от Ирана подтверждения его международных обязательств от начала до конца", - отметил представитель американской администрации.
"Мы приветствуем это неуклонное и твердое исполнение резолюции Совета безопасности ООН 1929 и остаемся приверженными вместе с Россией и другими партнерами "шестерки" по Ирану тому, чтобы найти путем переговоров согласованное решение иранской ядерной проблемы", - заявил М.Хаммер.
Представитель Белого дома добавил, что решение президента РФ демонстрирует тесное сотрудничество США и России во имя общих интересов и глобальной безопасности.