Գյուլը չի մոռացել «Խաղաղության նավախմբի» գրոհը
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը նախօրեին հայտարարել է, որ իր երկիրը «անհրաժեշտ միջոցների» ձեռնարկում է սպասում Իսրայելից` կապված «Խաղաղության նավախմբի» գրոհի հետ: Այդ մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները` վկայակոչելով Անադոլու գործակալությանը:
Հիշեցնենք, որ գրոհի հետևանքով զոհվել է Թուրքիայի 9 քաղաքացի:
«Թուրքիան չի կարող իրեն այնպես պահել, կարծես այս տարվա մայիսին որևէ բան չի եղել», - ասել է Գյուլը` ելույթ ունենալով Նյու Յորքի «Միջազգային հարաբերությունների խորհուրդ» կազմակերպությունում:
Գնահատելով «Խաղաղության նավախմբի» գրոհի վերաբերյալ ՄԱԿ փորձագիտական խմբի զեկույցը` Թուրքիայի նախագահը հույս է հայտնել, որ հանձնաժողովը «հաջողությամբ ավարտին կհասցնի քննությունը»:
Միևնույն ժամանակ Աբդուլլահ Գյուլն ընդգծել է, որ Թուրքիայի և Իսրայելի բարեկամությունը արմատներով գնում է դեպի պատմության խորքը:

Гюль ждет от Изариля принятия мер в связи с «Флотилией свободы»
Президент Турции Абдулла Гюль заявил в пятницу, что его страна ожидает, чтобы Израиль принял «необходимые меры» в связи с рейдом израильских военных на «Флотилию свободы». Об этом сообщает «Дэй.аз» со ссылкой на агентство Анадолу.
Турция не может вести себя так, как будто в мае этого года ничего не произошло, сказал А.Гюль, выступая в организации "Совет по международным отношениям" в Нью-Йорке.
Специальная комиссия Совета по правам человека при ООН в своем докладе признала действия израильских спецслужб во время захвата судов "Флотилии свободы" нарушающими международное право и права человека.