Իրանը սպառնում է դատի տալ Ռուսաստանին
Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության հարցերով և արտաքին գործերի հանձնաժողովի ղեկավար Ալլադին Բորոջերդին հայտարարել է, որ Իրանը Ռուսաստանի դեմ դատարան կդիմի, եթե Իսլամական Հանրապետությանը Ս-300 հրթիռային համակարգերի վաճառքի կասեցման մասին Կրեմլի որոշումն ուժի մեջ մնա, հայտնում է ՌԲԿ-ն, մեջբերելով իրանական ISNA գործակալությանը:
«Այս հարցը լուծում է գտնելու դատական կարգով, և այդ դեպքում Ռուսաստանը պետք է Իրանին փոխհատուցում վճարի իր մերժման համար: Հուսով եմ, որ Ռուսաստանն իր պարտականությունները կկատարի»,- ասել է իրանցի պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը 2010թ հունիսի 9-ին Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ բանաձև է ընդունել, որը հավանության է արժանացել նաև Ռուսաստանի և Չինաստանի կողմից: Բանաձևը ընդլայնում է Իրանի դեմ պատժամիջոցները` արգելելով այդ երկրին մի շարք զինատեսակների վաճառքը, այդ թվում նաև` Ս-300 հրթիռային համակարգերի:
Նշենք նաև, որ 2010 թվականի սեպտեմբերի 22-ին ՌԴ նախագահ Մեդվեդևը ստորագրել է ՄԱԿ-ի ԱԽ նշյալ բանաձևի դրույթների իրագործման մասին հրամանագիր:

Iran says will sue Russia over ban on S-300 missile deal
Chief of the Committee on National Security and Foreign Affairs of the Iranian Parliament, Alaeddin Boroujerdi said Sunday that Iran will sue Russia over refusal to supply S-300 missiles in line with agreements; some media reported citing local ISNA agency.
'The issue will be solved judicially and in such case Russia should pay compensations to Iran for stepping back. We hope Russia will meet its obligations as it did in case of Bushehr nuclear plant to secure its reputation in the region and the world,” the agency quoted Boroujerdi as saying.
The UN Security Council adopted on June 9 a new, the forth in a row, resolution on sanctions against Iran. The sanctions were supported by Russia and China. The resolution contains sanctions on weapons and weapon procurement.
In line with UN sanctions imposed against Iran following its refusal to halt the nuclear programme, Russian President Dmitry Medvedev signed a decree on Wednesday, officially prohibiting the shipment of S-300 missile systems to Iran.