Իրանը սպառնում է դատի տալ Ռուսաստանին
Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության հարցերով և արտաքին գործերի հանձնաժողովի ղեկավար Ալլադին Բորոջերդին հայտարարել է, որ Իրանը Ռուսաստանի դեմ դատարան կդիմի, եթե Իսլամական Հանրապետությանը Ս-300 հրթիռային համակարգերի վաճառքի կասեցման մասին Կրեմլի որոշումն ուժի մեջ մնա, հայտնում է ՌԲԿ-ն, մեջբերելով իրանական ISNA գործակալությանը:
«Այս հարցը լուծում է գտնելու դատական կարգով, և այդ դեպքում Ռուսաստանը պետք է Իրանին փոխհատուցում վճարի իր մերժման համար: Հուսով եմ, որ Ռուսաստանն իր պարտականությունները կկատարի»,- ասել է իրանցի պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը 2010թ հունիսի 9-ին Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ բանաձև է ընդունել, որը հավանության է արժանացել նաև Ռուսաստանի և Չինաստանի կողմից: Բանաձևը ընդլայնում է Իրանի դեմ պատժամիջոցները` արգելելով այդ երկրին մի շարք զինատեսակների վաճառքը, այդ թվում նաև` Ս-300 հրթիռային համակարգերի:
Նշենք նաև, որ 2010 թվականի սեպտեմբերի 22-ին ՌԴ նախագահ Մեդվեդևը ստորագրել է ՄԱԿ-ի ԱԽ նշյալ բանաձևի դրույթների իրագործման մասին հրամանագիր:

Иран грозит России судом за отказ поставок С-300
Глава комиссии по национальной безопасности и внешним делам иранского парламента Алладин Бороджерди заявил, что Иран подаст на Россию в суд, если отказ от поставок Исламской Республике зенитных ракетных систем С-300 останется в силе, передает РБК.ру со ссылкой на иранское агентство ISNA.
«Этот вопрос будет решаться в судебном порядке, и этом случае Россия должна будет выплатить Ирану за свой отказ соответствующую компенсацию. Мы надеемся, что Россия выполнит свои обязательства», - цитирует агентство слова А.Бороджерди.
Напомним, Совет Безопасности ООН 9 июня 2010г. принял новую, четвертую по счету санкционную резолюцию в отношении Ирана. Новые санкции были поддержаны Россией и Китаем, они предусматривают расширение эмбарго против Тегерана на торговлю оружием. В частности, Тегерану было запрещено закупать тяжелые вооружения, в том числе и зенитные ракетные системы С-300.
Президент России Дмитрий Медведев подписал указ "О мерах по выполнению резолюции Совета Безопасности ООН 1929 от 9 июня 2010г." 22 сентября 2010г.