2 պարգև` Շանհայ էքսպոյից
«Շանհայ էքսպո օն-լայն» բյուրոյի կողմից Հայաստանի վիրտուալ տաղավարն արժանացել է պարգևի` լավագույն լուծման համար: Այս մասին այսօր ասուլիսում տեղեկացրեց «Շանհայ էքսպո-2010» միջազգային ցուցահանդեսում ՀՀ կազմկոմիտեի անդամ, «Բի լայն» ընկերության նախագահ Հայկ Խանջյանը:
Նա հայտնեց, որ շուրջ 1 ամիս առաջ նույնպես Հայաստանի վիրտուալ տաղավարն արժանացել էր արծաթե մրցանակի` ինժեներական լուծումների համար: Այն շնորհել էր ֆրանսիական «Դանսո Սիստեմզ» ընկերությունը, որը Շանհայ էքսպոյի գլխավոր խորհրդատուն է:
«Մեր տաղավարի մոտ բազմաթիվ հերթերը վկայում են հաղթական հաջողության մասին»,- հավաստեց Հ. Խանջյանը:
Նրա տվյալներով, սեպտեմբերի 20-ի դրությամբ ցուցահանդեսի ընդհանուր շուրջ 54 մլն այցելուներից Հայաստանի տաղավար էր այցելել 2 մլն մարդ: Հ. Խանջյանի գնահատականով, դա բավականին շատ է, քանի որ հայկական տաղավարը զբաղեցնում է ընդամենը 350 քմ տարածք:
Հ. Խանջյանը հավաստեց նաև, որ Հայաստանի տաղավարի թեման, բազմաթիվ կազմակերպիչների գնահատականով, համարվում է որպես «բացառիկ թեմա», որը լավագույն կերպով համընկնում է Շանհայի ցուցահանդեսի «Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք» կարգախոսին: Նշելով, որ առաջին անգամ է, որ նման խոշոր ցուցահանդեսում ընտրվել է ոչ միայն իրական ցուցահանդեսի տարբերակը, այլ նաև վիրտուալ, բանախոսը հայտնեց, որ այդ ձևով տաղավարները հասանելի կլինեն 5 տարիների ընթացքում` մինչև հաջորդ համաշխարհային ցուցահանդեսը:

«Шанхай-Экспо»: Невиртуальные успехи виртуального павильона РА
Виртуальный павильон Армении, согласно решению «Он-лайн бюро Экспо Шанхай», получил главный приз за лучшую организацию и представление. Достижения Армении на «Шанхай: Экспо-2010» сегодня в ходе пресс-конференции представил член оргкомитета РА на международной выставке, президент компании «Билайн» Айк Ханджян.
А. Ханджян отметил, что около месяца назад виртуальный павильон Армении был удостоен также серебряной награды – за лучшее инженерное решение. Этот приз вручила французская компания Dassault Systèmes («Дассо Системз»), который является главным координатором «Шанхай-Экспо».
«Многочисленная публика и очереди у нашего павильона свидетельствует о победном успехе», – заявил А. Ханджян, добавив, что, по состоянию на 20 сентября, из 54 миллионов посетителей выставки в армянский павильон пришли 2 млн. человек. По его словам, это довольно большая цифра, тем более что армянский павильон занимает всего 350 кв. метров.
Член оргкомитета РА на «Шанхай: Экспо-2010» также заверил, что тема армянского павильона, по оценкам многих экспертов, была признана «уникальной темой», а это наилучшим образом совпадает с девизом международной выставки: «Благоустроенный город, благоустроенная жизнь».