Հ. Սահակյան. Ադրբեջանի մոտեցումները դատապարտելի են
«Դիպուկահարների առաջին գծից դուրս բերումը հայկական կողմը ողջունել է և իր պատրաստակամությունն է հայտնել դրան աջակցելու ուղղությամբ: Այս հարցին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մի քանի ասպեկտով պետք է մոտենա: Նախևառաջ պետք է հաշվի առնեն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող արտաքին քաղաքականությունն ու նրանում առկա վտանգավոր դրույթները, հատկապես խաղաղության հաստատման դեմ այդ երկրի մերժողական քաղաքականության առումով»,- անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի՝ դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերելու վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարությանն ու Ադրբեջանի կողմից այդ առաջարկի մերժմանը՝ Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ սատարում է շփման գծից դիպուկահարների հետքաշմանը, ինչը զգալիորեն կնպաստի զինադադարի ամրապնդմանը: Դրան ի պատասխան ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել էր, թե հայկական կողմը ևս կիսում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեսակետը և հույս հայտնել, որ Ադրբեջանը ևս կընդունի այս կապակցությամբ բազմիցս արված առաջարկությունը:
ԱԺ պատգամավորի խոսքերով, Ադրբեջանը` հրաժարվելով դիպուկահարներին առաջնային գծից հետ քաշելու առաջարկից, մերժում է շփման գծում լարվածության թուլացումը, և ամեն ինչ անում է առանց այդ էլ առկա անկայուն վիճակը խորացնելու ուղղությամբ:
«Ադրբեջանը չի ցանկանում ետ քաշել իր դիպուկահարներին, քանի որ նա դիպուկահարների միջոցով նպատակաուղղված վնասներ է հասցնում ոչ միայն հենակետերում կանգնած զինծառայողներին, այլև այն հողագործներին, որոնք ԼՂՀ-ի և Տավուշի մարզի սահմանային շրջաններում հողագործությամբ են զբաղվում:
Ակնհայտ է, որ Միջազգային հանրությունը ևս գիտակցում է, թե որն է այդ առաջարկի մերժման պատճառը, և, կարծում եմ, անհրաժեշտ հետևություններ կանի: Ադրբեջանի մոտեցումները դատապարտելի են, և ես համոզված եմ, որ առաջիկայում դրանք կուրվագծվեն միջազգային հանրության հայտարարություններում և մոտեցումներում»,- ասաց Հ. Սահակյանը:

H. Sahakyan: Azerbaijan’s approaches are blameworthy
“The Armenian party welcomed withdrawal of snipers from the front line expressing readiness to support it. The UN Secretary General should take into account several factors in that issue, and first of all Azerbaijan’s foreign policy, especially that country’s policy of denialism against establishment of peace,” member of Armenian parliament and RPA parliamentary faction Hovhannes Sahakyan told an aysor.am correspondent commenting upon UN Secretary General Ban Ki-moon’s statement on withdrawal of snipers from the front line and Azerbaijan’s rejection of that proposal.
According to the parliamentarian, by rejecting the proposal to withdraw its snipers from the front line Azerbaijan refuses to relieve tension on the contact line and further aggravates the situation which is instable as it is.
“Azerbaijan refuses to withdraw its snipers since they serve for purposefully hitting Armenian servicemen guarding the borders as well as Armenian farmers in NKR and Tavush border areas.
Obviously, the international community also understands the reason of Azerbaijan’s refusal, and I think it will draw proper conclusions. Azerbaijan’s approaches are blameworthy, and I am convinced that in the future they will be outlined in international community’s statements and approaches,” Sahakyan stated.