Հ. Սահակյան. Ադրբեջանի մոտեցումները դատապարտելի են
«Դիպուկահարների առաջին գծից դուրս բերումը հայկական կողմը ողջունել է և իր պատրաստակամությունն է հայտնել դրան աջակցելու ուղղությամբ: Այս հարցին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մի քանի ասպեկտով պետք է մոտենա: Նախևառաջ պետք է հաշվի առնեն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող արտաքին քաղաքականությունն ու նրանում առկա վտանգավոր դրույթները, հատկապես խաղաղության հաստատման դեմ այդ երկրի մերժողական քաղաքականության առումով»,- անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի՝ դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերելու վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարությանն ու Ադրբեջանի կողմից այդ առաջարկի մերժմանը՝ Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ սատարում է շփման գծից դիպուկահարների հետքաշմանը, ինչը զգալիորեն կնպաստի զինադադարի ամրապնդմանը: Դրան ի պատասխան ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել էր, թե հայկական կողմը ևս կիսում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեսակետը և հույս հայտնել, որ Ադրբեջանը ևս կընդունի այս կապակցությամբ բազմիցս արված առաջարկությունը:
ԱԺ պատգամավորի խոսքերով, Ադրբեջանը` հրաժարվելով դիպուկահարներին առաջնային գծից հետ քաշելու առաջարկից, մերժում է շփման գծում լարվածության թուլացումը, և ամեն ինչ անում է առանց այդ էլ առկա անկայուն վիճակը խորացնելու ուղղությամբ:
«Ադրբեջանը չի ցանկանում ետ քաշել իր դիպուկահարներին, քանի որ նա դիպուկահարների միջոցով նպատակաուղղված վնասներ է հասցնում ոչ միայն հենակետերում կանգնած զինծառայողներին, այլև այն հողագործներին, որոնք ԼՂՀ-ի և Տավուշի մարզի սահմանային շրջաններում հողագործությամբ են զբաղվում:
Ակնհայտ է, որ Միջազգային հանրությունը ևս գիտակցում է, թե որն է այդ առաջարկի մերժման պատճառը, և, կարծում եմ, անհրաժեշտ հետևություններ կանի: Ադրբեջանի մոտեցումները դատապարտելի են, և ես համոզված եմ, որ առաջիկայում դրանք կուրվագծվեն միջազգային հանրության հայտարարություններում և մոտեցումներում»,- ասաց Հ. Սահակյանը:

Ованнес Саакян: Подход Азербайджана достоин осуждения
«Армянская сторона приветствует предложение об отводе снайперов с передовых позиций линии соприкосновения. К этому вопросу генсек ООН должен обратиться по нескольким аспектам. В первую очередь, должна быть учтена проводимая Азербайджаном внешняя политика, содержащиеся в ней опасные положения, особенно, касающиеся политики отрицания установления мира», - корреспонденту Aysor.am заявил депутат от Республиканской партии Армении Ованнес Саакян. Так он прокомментировал заявление генсека ООН о необходимости отвода снайперов и реакцию на это заявление азербайджанской стороны.
По словам О.Саакяна, Азербайджан, отказываясь отвести снайперов от линии соприкосновения, отказывается также от ослабления напряженности, и делает все для эскалации и без того напряженной ситуации.
«Азербайджан не желает отвести снайперов, поскольку, таким образом, он наносит целенаправленный вред не только военнослужащим, но и земледельцам приграничных районов НКР и Тавушской области Армении», - заявил парламентарий.
«Очевидно, что и международное сообщество осознает причины отказа Азербайджана, и думаю, что сделает необходимые выводы. Подход Азербайджана достоин осуждения, и думаю, что в ближайшем времени соответствующая позиция будет видна в заявлениях международного сообщества», - сказал он.