Չավեսը հայտարարել է խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները
Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսը հայտարարել է այս կիրակի կայացած Ազգային ասամբլեայի (Aysor` Վենեսուելայի խորհրդարան) ընտրությունների արդյունքները: Այս մասին տեղեկացնում է ՌԻԱ նովոստին` վկայակոչելով Ռոյթեր գործակալությանը:
Չավեսը, ելույթ ունենալով մամլո ասուլիսում, ասել է, որ համաձայն ընտրողների քվեների հաշվարկների վերջնական տվյալների, իշխող` Վենեսուելայի Միասնական սոցիալիստական կուսակցությունը, որը ղեկավարում է նախագահը, խորհրդարանում ստացել է 165 տեղերրից 98-ը: Ընդդիմադիր կոալիցիոն Դեմոկրատական միասնական ճակատ կուսակցությունը` 65 տեղ: Երկու տեղ բաժին է հասել ձախ քաղաքական «Հայրենիք բոլորի համար» միությանը:
Չավեսը նաև հերքել է ավելի վաղ ընդդիմության հրապարակած տվյալները, թե կոալիցիան ստացել է ընտրական տեղամաս ներկայացած բնակչության 66 տոկոսի ավելի քան կեսի ձայները, որը կազմում է ընդհանուր թվի 52 տոկոսը:
Վենեսուելայի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը դեռևս չի հրապարակել ընտրությունների արդյունքների պաշտոնական տվյալները:

Чавес объявил итоги выборов в парламент Венесуэлы
Президент Венесуэлы Уго Чавес объявил итоги выборов в Национальную ассамблею (парламент), которые прошли в этой стране в воскресенье, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
По словам выступавшего на пресс-конференции Чавеса, согласно окончательным данным подсчета голосов избирателей, явка которых превысила 66%, правящая Единая социалистическая партия Венесуэлы (ЕСПВ), которую возглавляет президент, получает 98 из 165 мест в Национальной ассамблее, коалиция оппозиционных партий Фронт демократического единства - 65. Два места достались левому политическому объединению Patria Para Todos ("Отечество для всех").
Также Чавес опроверг данные представителей оппозиции, заявлявших ранее, что коалиция получила поддержку более половины пришедших на голосование избирателей, которые составили 52% от общего числа. По данным президента, за ЕСПВ было подано 48% голосов, а за коалицию - 47%.