Կարծիք. Էրդողանը կարող է Թուրքիայի հաջորդ նախագահը դառնալ
Սեպտեմբերի 12-ին տեղի ունեցած Սահմանադրական բարեփոխումները Թուրքիային մի քայլ առաջ գցեցին դեպի Եվրամիություն, և այդ բարեփոխումներն ուղղակի ազատականացնում են Թուրքիայի քաղաքականությունը: Նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
«Թուրքիայի համար սահմանադրությունը փոխելու օրակարգում Եվրամիությանն անդամակցելն առաջնային և էական չէր: Թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաները նշում են, որ անդամակցությունը Եվրամիությանն այլևս էական չէ: Թուրքիան ուզում է գնալ դեպի Եվրոպա, սակայն Եվրամիությանն անդամակցելը նրանց հիմնական նպատակն չէ»,- ասաց թուրքագետը` հավելելով, որ Թուրքիան ընդամենը ցանկանում է մոտ լինել արևելքին, արևմուտքին և հյուսիսին` նկատի ունենալով Ռուսաստանը:
Ա. Շաքարյանի խոսքով, Եվրամիության համար կան բազմաթիվ այլ պատրվակներ` Թուրքիային իր կազմի մեջ չընդունելու համար, «իսկ սահմանի փակ լինելը, Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը կամ Թուրքիայի և Իրանի հարաբերությունների կարգավորումը լրիվ երկրորդային են»:
Թուրքագետն ընդգծեց, որ Սահմանադրական բարեփոխումներն ուղղված էին Թուրքիային մոտեցնելու ոչ թե Եվրամիությանը, այլ` նախապատրաստելու Էրդողանի` Թուրքիայի Հանրապետության առաջին ընտրված նախագահ լինելուն:

The referendum on constitutional amendments held on September 12 in Turkey was a step forward for that country towards the European Union, the amendments liberalized Turkey’s policy, Turkologist Artak Shakaryan told a news conference.
“The primary goal of the constitutional amendments in Turkey was not membership to the European Union. Turkish officials claim Turkey no longer prioritizes membership to EU. Turkey just wants to be close to the East, West and North,” Shakaryan stated.
According to the expert, “closed border with Armenia, recognition of the Armenian Genocide or normalization of Turkey’s relations with Iran are secondary; the European Union has many other reasons for rejecting Turkey’s membership.”
The Turkologist believes that the constitutional amendments were rather aimed at preparation of Erdogan’s becoming first elected President of Turkey.