Փարանջան կարող է արգելվել` այժմ էլ Իտալիայում
Իտալիայի իշխող կուսակցությունը` PDL-ը, խորհրդարանի վերին պալատ օրենքի նախագիծ է ներկայացրել, որը ենթադրում է արգելել հասարակական վայրերում փարանջա կրելը: Այս մասին հայտնում է ՌԲԿ.ռու-ն:
Համաձայն կուսակցության ներկայացուցիչ Սիմոնա Վիկարիի, նախագծի հեղինակները դեմ չեն ինտեգրման գործընթացին, սակայն կարծում են, որ այլ երկրում ապրել ցանկացողները պետք է հարգեն այդ երկրի օրենքները և կանոնները:
Ըստ օրենքի նախագծի` դեմքն ամբողջովին ծածկող մահմեդական այդ հագուստը կրողների նկատմամբ պետք է նախատեսվի տուգանք` 2 հազար եվրոյի չափով:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 14-ին Ֆրանսիայի Սենատը որոշում ընդունեց` հասարակական վայրերում փարանջա կրելն արգելելու մասին: Օրենքը ուժի մեջ կմտնի վեց ամսից, եթե չվիճարկվի Սահմանադրական դատարանում:

Запрет на ношение паранджи будет обсуждаться теперь и в Италии
Правящая партия Италии PDL ("Народ свободы") внесла в верхнюю палату парламента законопроект, который предполагает запрет на ношение паранджи в общественных местах.
По словам представительницы партии Симоны Викари, инициаторы законопроекта не имеют ничего против процесса интеграции, однако те, кто решил жить в другой стране, должны уважать ее законы и правила, сообщает РБК.ру.
Документ предполагает лишение свободы сроком до двух лет либо штраф в размере до 2 тыс. евро за ношение мусульманской одежды, полностью закрывающей лицо.
Напомним, 14 сентября французский сенат окончательно запретил ношение паранджи. Против нового законопроекта, ранее одобренного нижней палатой парламента, проголосовал лишь один сенатор. Закон вступит в силу через шесть месяцев, если не будет оспорен Конституционным судом Франции.