«Բարաք Օբաման միայն Իլհամ Ալիևի հետ է կոշտ խոսել»
«Ազադլըգը» երեկ տեղեկություն էր հրապարակել այն մասին, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կոպիտ էր խոսել: Հղում կատարելով դիվանագիտական աղբյուրներին` թերթը հայտնել էր, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում հանդիպման ժամանակ Օբաման հատուկ հիշեցրել էր Ալիևին իր ելույթի այն մասը, որտեղ նշել էր, որ ինքը թշնամի է համարում հակադեմոկարտական պետությունների ղեկավարներին, ապա` ասել. «Այսօր մի կողմ նետելով մարդու իրավունքները` որոշ առաջնորդներ կարճաժամկետ կայունություն են խոստանում, վերացնում են իրենց լիազորությունների ժամկետի սահմանափակումը և անտեսում քաղաքացիական հասարակությունը…»:
«Ազադլըգ»-ը հայտնել է, որ իր տարածած այդ տեղեկատվությունը հաստատել է Սպիտակ տունը` Օբամա-Ալիև տեղի ունեցած հանդիպման մասին հրապարակած հայտարարության մեջ:
«Հայտարարության մեջ ասվում է, որ հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահը Ադրբեջանի ղեկավարին հիշեցրել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում իր ունեցած ելույթը, և հայտնել է, որ հույս է տածում` Ադրբեջանի դեմոկրատացման և մարդու իրավունքների ընդլայնման ուղղությամբ բարեփոխումներ անցկացնելու գործում: Նա միաժամանակ Ալիևի ուշադրությանն է արժանացրել մարդու իրավունքների և ազատ արտահայտման իրավունքի իրացման հարցը` մասնավորապես շեշտելով անազատության մեջ գտնվող բլոգերներ Ադնան Հաջիզադեին և Էմին Միլլիին ազատ արձակելու կարևորությունը»,- գրում է թերթը:
Սպիտակ տան հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ալիևի հետ հանդիպման օրը Բարաք Օբաման հանդիպել է նաև Կոլումբիայի նախագահ Խուան Մանուել Սանչեսի և Ղրղզստանի ժամանակավոր ղեկավար Ռոզա Օթունբաևայի հետ:
«Սպիտակ տան հայտարարությունից բացահայտ երևում է, որ Բարաք Օբաման միայն Իլհամ Ալիևի հետ է խոսել կոշտ տոնով»,- գրում է «Ազադլըգը»:

US President Barack Obama has held a tough talk with Azerbaijan's President Ilham Aliyev within the 65th session of the UN General Assembly in New York, Azadliq paper reported citing diplomatic sources. In particular, at the meeting with Aliev, Obama pointed at the part of his speech where he said of leaders of non-democratic regimes and described them as “enemies.”
During the rare face-to-face meeting on the sidelines of the UN General Assembly, Barack Obama urged Ilham Aliyev to do a better job protecting human rights in his country.
A White House statement said Obama echoed the message he delivered to the UN General Assembly on September 23 and urged Aliyev to implement democratic reforms. Obama specifically appealed to Aliyev to free two bloggers, Adnan Hajizada and Emin Milli, who criticized government and who are now serving jail sentences of more than two years.
“Obama expressed his hope that Azerbaijan as a young democracy would implement democratic reforms and increase protections for human rights, including by releasing two jailed bloggers,” said in the White House statement.