Հայ-բելառուսական տնտեսական համագործակցությունը կընդլայնվի
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության առևտրի նախարար Վալենտին Չեկանովին։ Նա տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահն է և Հայաստան է ժամանել` մասնակցելու հանձնաժողովի ութերորդ նիստի աշխատանքներին, որը մեկնարկել է Երևանում սեպտեմբերի 27-ին։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, ողջունելով հյուրին` վարչապետը գոհունակությամբ է խոսել երկու երկրների միջև ծավալված դինամիկ փոխգործակցության և քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի մասին` ուղղված երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացմանը և սերտացմանը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները և ընդգծել առկա ներուժի լիարժեք իրացման անհրաժեշտությունը։ Այդ համատեքստում կարևորվել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի գործունեությունը և Երևանում հայ-բելառուսական առևտրի տան բացումը, որն իր աշխատանքներն սկսելու է 2010 թվականի սեպտեմբերի 30-ին։
Նախարար Չեկանովը ներկայացրել է հանձնաժողովի ութերորդ նիստի աշխատանքների արդյունքում կոնկրետ ծրագրերի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Մասնավորապես, նա նշել է, որ քննարկվել են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, կրթության, բժշկության, բարձր տեխնոլոգիաների ու զբոսաշրջության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Վալենտին Չեկանովը խոսել է նաև ծավալված միջմարզային համագործակցության հաջող ընթացքի մասին և ընդգծել միջքաղաքային, մասնավորապես` Երևանի ու Մինսկի միջև գործակցության զարգացման կարևորությունը։
Խոսվել է նաև երկու ժողովուրդների միջև հումանիտար կապերի ամրապնդման անհրաժեշտությունից։ Այդ հարցում կառավարության ղեկավարը կարևորել է 2011 թվականին Բելառուսում Հայաստանի մշակույթի օրերի անցկացումը։
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ջերմ ողջույններ է փոխանցել Բելառուսի վարչապետ Սերգեյ Սիդորսկուն։

Armenian-Belarusian economic cooperation to expand
Prime Minister Tigran Sargsyan today received Trade Minister of Belarus Valentin Chekanov. He is the Co-chairman of the Armenian-Belarusian Intergovernmental Commission on Trade and Economic Issues. Chekanov has arrived in Armenia to attend Commission’s 8th session that launched on September 27 in Yerevan.
According to the government press office, welcoming the guest the Prime Minister expressed satisfaction with the dynamic cooperation and high-level political dialogue between the two countries aimed at further expansion of bilateral friendly relations.
The interlocutors discussed prospects of expansion of trade and economic cooperation and stressed the necessity of complete realization of the current potential. They attached importance to the activities of the Armenian-Belarusian Intergovernmental Commission and opening of the Armenian-Belarusian Trade House in Yerevan.
Minister Chekanov presented the agreements related to concrete programs reached at the 8th session of the Commission. He also stressed progress in interregional cooperation.
Speaking about the necessity of strengthening humanitarian contacts Tigran Sargsyan attached importance to organization of Days of Armenian Culture in 2011 in Belarus.
Upon the completion of the meeting Prime Minister Tigran Sargsyan conveyed warm greetings to Belarusian Prime Minister Sergey Sidorski.