Շվեյցարիան հետամուտ է հայ-թուրքական գործընթացի շարունակմանը
Սեպտեմբերի 29-ին շարունակվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Շվեյցարիա: Պատվիրակության կազմում են ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վարդան Բոստանջյանը և Շվեյցարիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Շարլ Ազնավուրը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, առաջին հանդիպումը Շվեյցարիայի Համադաշնության նորընտիր փոխնախագահ, արտաքին գործերի նախարար տիկին Միշլին Կալմի-Ռեյի հետ էր: Հանդիպման սկզբում Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորեց տիկին Կալմի-Ռեյին սեպտեմբերի 22-ին Շվեյցարիայի Համադաշնության փոխնախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարևորում է Շվեյցարիայի Համադաշնության հետ հարաբերությունների համակողմանի զարգացումը, մասնավորապես միջազգային տարբեր խնդիրների լուծման հարցերում Շվեյցարիայի միջնորդական դերակատարությունը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում մեծ է նաև շվեյցարահայության դերը : ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները գնահատում են Շվեյցարիայի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը, որը նպատակաուղղված է Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների իրականացմանը:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Շվեյցարիայի աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների բնականոնացմանն ուղղված հայկական կողմի նախաձեռնությանը :
Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ պայմանավորվածություն է եղել հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների, սակայն թուրքական կողմը առաջ է քաշել մի շարք նախապայմաններ, որոնք անընդունելի են հայկական կողմի համար:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ հաշվի առնելով Թուրքիայի խորհրդարանում ողջամիտ ժամկետներում արձանագրությունների վավերացման ուղղությամբ անհարկի ձգձգումները` Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ետ կանչեց արձանագրությունները Հայաստանի խորհրդարանի օրակարգից` պահպանելով սակայն արձանագրությունների տակ դրված հայկական կողմի ստորագրությունը և դրանով իսկ հարգելով միջնորդների բարձր հեղինակությունը:
Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարարի համոզմամբ` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը չի կարող կիսատ մնալ. այժմ ընթանում են ակտիվ խորհրդակցություններ երկու կողմերի հետ, որպեսզի բարենպաստ պայմաններ ստեղծվեն գործընթացը շարունակելու համար:
«Շվեյցարիան վճռական է գործընթացը առաջ մղելու հարցում»,- եզրափակեց տիկին Կալմի-Ռեյը : Նա բարձր գհահատեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլը` այն համարելով քաղաքական խիզախություն:
ԱԺ նախագահը կարևորեց Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանության հիմնումը, ինչը նոր լիցք կհաղորդի Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև բազմակողմ հարաբերությունների և համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը : Կողմերը կարևորեցին հարցի խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծումը :

The official visit of National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan’s delegation to Switzerland continued on September 29.
According to NA press office, Hovik Abrahamyan’s first meeting was with Swiss Foreign Minister, newly elected Vice President of the Swiss Confederation Mrs. Micheline Calmy-Rey. At the beginning of the meeting Hovik Abrahamyan congratulated Mrs. Calmy-Rey on election as Vice President of the Swiss Confederation on September 22.
The NA Speaker said that the Republic of Armenia attaches importance to comprehensive development of relations with Swiss Confederation, particularly, Switzerland’s mediatory mission in resolution of international problems.
Hovik Abrahamyan stressed the role of Armenians of Switzerland in development of bilateral relations. He noted that the Armenian authorities appreciate Switzerland’s assistance aimed at implementation of socio-economic reforms in Armenia.
The Speaker stated that Armenia highly assesses Switzerland’s assistance to its initiative to normalize the Armenian-Turkish relations.
Hovik Abrahamyan stressed that an agreement had been reached to establish relations with Turkey without preconditions but the Turkish party put forward preconditions unacceptable for Armenia.
The NA Speaker said that due to Turkey’s undue delay of ratification of protocols in reasonable term in parliament, President Serzh Sargsyan withdrew the protocols from the Armenian parliament agenda, however, he kept Armenian party’s signature under the protocols thus respecting mediators’ high authority.
According to the Swiss Foreign Minister, the process of Armenian-Turkish normalization cannot remain incomplete; active consultations proceed with the two parties at present to create favorable conditions to continue the process.
“Switzerland is resolute in advancing the process,” Mrs. Micheline Calmy-Rey said in conclusion. She highly assessed President Serzh Sargsyan’s step aimed at normalization of the Armenian-Turkish relations describing it as political courage.
The interlocutors also touched upon the Nagorno Karabakh settlement attaching importance to peaceful resolution of the problem through negotiations.