Փորձագետ. Ադրբեջանը չի կարող ինքնուրույն որոշում կայացնել
«Եթե Հայաստանը պնդում է, որ Ղարաբաղի կարգավիճակն իր համար քննարկման առարկա չէ, ապա պետք է դուրս բերի այդ հարցը բանակցություններից: Դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»,- այսօր ՀՀ կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ քննարկման ժամանակ հայտարարեց Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Մանվել Սարգսյանը` նշելով, որ ժամանակին այսպես վարվեցին Թուրքիան` Հյուսիսային Կիպրոսի և Ռուսաստանը` Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի նկատմամբ:
Բանախոսը թվարկեց մի քանի պատճառներ, թե ինչու Ղարաբաղը չի ճանաչվում Հայաստանի կողմից: Ըստ փորձագետի` «մարդիկ խորությամբ չեն ըմբռնում խնդրի էությունը, կա նաև քայլ կատարելու համար ավանդական քաղաքական վախը»: Մ.Սարգսյանի կարծիքով` հայկական կողմը չպիտի կառչի նաև Ղարաբաղյան հիմնահարցը միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում լուծելու գաղափարից:
«Հայկական կողմը պնդում է, որ բանակցային գործընթացը պետք է ընթանա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, իսկ Ադրբեջանը փորձում է հարցը նաև այլ կառույցներ տեղափոխել: Հայաստանը մերժում է սա, սակայն կրկին փաստարկներ չի բերում, թե ինչու է դեմ, ընդամենը ասում է, որ կխանգարի» - ասաց նա:
Խոսելով Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդրի մասին` ՌԱՀՀԿ փորձագետը նշեց, որ թեև Հայաստանի համար Ղարաբաղի կարգավիճակը քննարկման առարկա չէ, այնուամենայնիվ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է պնդել, որ բանակցություններին մասնակցելու միակ նպատակը Ադրբեջանի կազմում Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելն է:
«Այդ դեպքում Հայաստանն ինչո՞ւ է մասնակցում այդպիսի բանակցությունների», - հարցադրեց բանախոսը:
Ըստ Մ.Սարգսյանի, Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման շրջանակներում Ադրբեջանին հաջողվում է քաղաքական կարևոր խաղաքարտեր շահել, մասնավորապես` լրջագույն կառույցներում, ինչպիսին են ՄԱԿ-ը և ԵԽԽՎ-ն, բանաձևեր ընդունել, որոնցում նշվում են, որ իր տարածքներն «օկուպացված» են:
«Ադրբեջանին հաջողվել է գործընթացի մեջ ներքաշել Թուրքիային, ինչի շնորհիվ` օգտագործել նաև ռազմական շանտաժը»,- ասաց նա, միաժամանակ նշելով, որ Ադրբեջանին պատճառ պետք չէ պատերազմ սկսելու համար, քանի որ նա չի կարող ինքնուրույն այդպիսի որոշում կայացնել:
«Ադրբեջանը փորձում է միջազգային կառույցներին համոզել, որ պատերազմ սկսելու իրավունք ունի, սակայն դա չի ընդունվում»,- եզրափակեց փորձագետը:

“As Armenia keeps on stating that status of Nagorno Karabakh isn’t a point at issue then it must withdraw this issue from the talks. For this it’s necessary that Armenia to recognize independence of Nagorno Karabakh,” told reporters Thursday expert at the Armenian Center of Strategic and National Studies, Manvel Sarkisian.
He said that Turkey did so in relation to the North Cyprus and Russia did the same with Abkhazia and South Ossetia.
“Armenian side says that the process of talks should pass within the framework of the OSCE Minsk Group, while Azerbaijan is trying to re-move the talks to other structures,” said Sarkisian.
Referring to the status of Nagorno Karabakh, expert said that despite it isn’t a point at issue for Armenia, the Aliev administration continues saying that its single aim of participation in talks is to determine the status of Nagorno Karabakh as a part of Azerbaijan.
Manvel Sarkisian said that Azerbaijan turns out well in receiving political dividends within the process of settlement to the Karabakh conflict, and in particular, among them are introductions and acceptations of bills in the very serious bodies like the UN and PACE.
“Azerbaijan managed to involve Turkey into the process and thanks to this can also use military blackmailing,” said Sarkisian stressing that the Aliev administration doesn’t need a reason for resumption of military activities as it can’t make own decisions.
“Azerbaijan is trying to get the international community to accept that it has right to resume hostilities; however, Azerbaijan fails,” concluded Sarkisian.