Փորձագետ. Ադրբեջանը չի կարող ինքնուրույն որոշում կայացնել
«Եթե Հայաստանը պնդում է, որ Ղարաբաղի կարգավիճակն իր համար քննարկման առարկա չէ, ապա պետք է դուրս բերի այդ հարցը բանակցություններից: Դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»,- այսօր ՀՀ կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ քննարկման ժամանակ հայտարարեց Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Մանվել Սարգսյանը` նշելով, որ ժամանակին այսպես վարվեցին Թուրքիան` Հյուսիսային Կիպրոսի և Ռուսաստանը` Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի նկատմամբ:
Բանախոսը թվարկեց մի քանի պատճառներ, թե ինչու Ղարաբաղը չի ճանաչվում Հայաստանի կողմից: Ըստ փորձագետի` «մարդիկ խորությամբ չեն ըմբռնում խնդրի էությունը, կա նաև քայլ կատարելու համար ավանդական քաղաքական վախը»: Մ.Սարգսյանի կարծիքով` հայկական կողմը չպիտի կառչի նաև Ղարաբաղյան հիմնահարցը միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում լուծելու գաղափարից:
«Հայկական կողմը պնդում է, որ բանակցային գործընթացը պետք է ընթանա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, իսկ Ադրբեջանը փորձում է հարցը նաև այլ կառույցներ տեղափոխել: Հայաստանը մերժում է սա, սակայն կրկին փաստարկներ չի բերում, թե ինչու է դեմ, ընդամենը ասում է, որ կխանգարի» - ասաց նա:
Խոսելով Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդրի մասին` ՌԱՀՀԿ փորձագետը նշեց, որ թեև Հայաստանի համար Ղարաբաղի կարգավիճակը քննարկման առարկա չէ, այնուամենայնիվ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է պնդել, որ բանակցություններին մասնակցելու միակ նպատակը Ադրբեջանի կազմում Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելն է:
«Այդ դեպքում Հայաստանն ինչո՞ւ է մասնակցում այդպիսի բանակցությունների», - հարցադրեց բանախոսը:
Ըստ Մ.Սարգսյանի, Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման շրջանակներում Ադրբեջանին հաջողվում է քաղաքական կարևոր խաղաքարտեր շահել, մասնավորապես` լրջագույն կառույցներում, ինչպիսին են ՄԱԿ-ը և ԵԽԽՎ-ն, բանաձևեր ընդունել, որոնցում նշվում են, որ իր տարածքներն «օկուպացված» են:
«Ադրբեջանին հաջողվել է գործընթացի մեջ ներքաշել Թուրքիային, ինչի շնորհիվ` օգտագործել նաև ռազմական շանտաժը»,- ասաց նա, միաժամանակ նշելով, որ Ադրբեջանին պատճառ պետք չէ պատերազմ սկսելու համար, քանի որ նա չի կարող ինքնուրույն այդպիսի որոշում կայացնել:
«Ադրբեջանը փորձում է միջազգային կառույցներին համոզել, որ պատերազմ սկսելու իրավունք ունի, սակայն դա չի ընդունվում»,- եզրափակեց փորձագետը:

Эксперт: Азербайджан не может принять самостоятельного решения
«Если Армения утверждает, что статус Карабаха не является для нее предметом обсуждения, то должна вывести этот вопрос из переговорного процесса. Для этого необходимо, чтобы Армения признала независимость Нагорного Карабаха», - заявил сегодня журналистам эксперт Армянского центра стратегических и национальных исследований Манвел Саркисян.
По словам эксперта, аналогичным образом в свое время поступили Турция – с Северным Кипром, и Россия – с Абхазией и Южной Осетией.
«Армянская сторона утверждает, что переговорный процесс должен проходить в формате Минской группы ОБСЕ, а Азербайджан при этом пытается переносить обсуждение вопроса в другие структуры», - отметил М.Саркисян.
Касаясь статуса НКР, эксперт отметил: несмотря на то, что для Армении статус Карабаха не является предметом обсуждения, тем не менее, официальный Баку продолжает утверждать – единственной целью его участия в переговорах является определение статуса Нагорного Карабаха в составе Азербайджана.
По мнению М.Саркисяна, в рамках урегулирования карабахского конфликта Азербайджану удается получать некоторые политические дивиденды, в частности, принимать резолюции в серьезнейших структурах, таких как ООН и ПАСЕ.
«Азербайджану удалось вовлечь в процесс урегулирования Турцию и, благодаря этому, также использовать военный шантаж», - отметил М.Саркисян. При этом эксперт подчеркнул, что Баку не нужна причина для начала военных действий, поскольку он не способен принять самостоятельного решения
«Азербайджан пытается уговорить международные структуры, что имеет право на возобновление военных действий, однако это ему не удается», - резюмировал М.Саркисян.