Գարնանը կարտոֆիլը կթանկանա
Գարնանը կարտոֆիլի գները կհասնեն մեկ կգ-ի դիմաց 300-400 դրամի: Աշնանը կարտոֆիլի գները կնվազեն: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կանխատեսումներ արեց Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչ Բերբերյանը, բանկչությանը հորդորելով աշնանը սովորույթի համաձյան գնել մեկ-երկու պարկ կարտոֆիլ` ապահովության համար:
«Գարնանը մենք սերմացու էլ չենք ունենա, մանր կարտոֆիլն էլ կվաճառվի»,- ընդգծեց բանախոսը նաև փաստեց, որ գարնանը կունենանք կարտոֆիլի տնկանյութի խիստ կարիք:
Հ. Բերբերյանի խոսքով` այս տարի կարտոֆիլի բերքը գնահատվում է մոտ 500 հազար տոննա: Հայաստանի կարտոֆիլի պահանջարկը 400 հազար տոննա է, սակայն Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորման հաշվարկներով` սպասվում է 300-320 հազրա տոննա կարտոֆիլի բերք:
Ըստ Հրաչ բերբերյանի` կարտոֆիլի ցանքատարածությունները պակասել են: Անցյալ տարվա համեմատ հողերի շուրջ 30 տոկոսը չեն օգտագործել:
«Եթե մենք մեկ-երկու տարի առաջ այս ոլորտում ճիշտ քաղաքականություն տանեինք, այսօր այս վիճակում չէինք լինի»,- ընդգծեց Հրաչ Բերբերյանը:

Г.Берберян: Весной картофель подорожает
Сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Аграрно-крестьянского союза Армении Грачья Берберян отметил, что весной цены на картофель могут подняться до 300-400 драмов. Г.Берберян призвал население для спокойствия уже осенью запастись несколькими мешками картофеля.
По словам Г.Берберяна, в нынешнем году ожидается порядка 500 тысяч тонн урожая картофеля, а в Армении потребность картофеля составляет 400 тысяч тонн. По расчетам Аграрно-крестьянского союза, урожай картофеля будет в пределах в 300-320 тысяч тонн.
Г.Берберян также сообщил, что по сравнению с прошлым годом не использованы порядка 30% посевных площадей. «Если бы мы 1-2 года назад реализовали в этой сфере правильную политику, мы бы не оказались сегодня в подобной ситуации», - отметил Г.Берберян.