Ս.Սաֆարյան. ԼՂ ճանաչումը կարող է ավելի սթափեցնել Ադրբեջանին
Մինչև Հայաստանը չճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը` միջազգային հանրության կողմից ԼՂՀ ճանաչումն անհնար է, այսօր ՀՀ կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ քննարման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը: Նա նշեց, որ Հայաստանի և ողջ սփյուռքահայության կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման պահանջատիրությունից է, որ այսօր շատ երկրներ ընդունել են այդ փաստը:
«Միջազգային հանրությունը երբևիցե չի ճանաչելու Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, մինչև դա չանի Հայաստանը»,- ընդգծեց նա:
Ըստ պատգամավորի` ԼՂՀ ճանաչումը կարող է հիմնախնդրի կարգավորման մի քանի հարցեր միանգամից լուծել: Ս.Սաֆարյանը համոզված է, որ այդ դեպքում Ստեփանակերտը կդառնա բանակցությունների անմիջական կողմ, և կքննարկվեն արդեն ոչ թե վերջնական կարգավիճակի, այլ` մյուս կարևոր հարցերը:
«Այժմ բանակցություններ չկան, դրանք զուտ հանդիպումներ են, քանի որ բանակցությունները պետք է գոնե եռակողմ լինեն` ԼՂՀ մասնակցությամբ»,- նշեց նա:
Ս.Սաֆարյանի կարծիքով, փաստարկված չեն այն հայտարարությունները, թե Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը դեռ ժամանակավրեպ է:
«1992 թվականին հարմար պահ կար Լեռնային Ղարչաբաղի անկախությունը ճանաչելու համար, սակայն 18 տարի է անցել, բայց մինչ օրս «չի եկել այդ ժամանակը: Իսկ ե՞րբ է գալու»,- հարցադրեց նա:
Բանախոսը համամիտ է այն տեսակետի հետ, թե ճանաչումը որոշ ռիսկեր է պարունակում, բայց գտնում է նաև, որ ճանաչումը կարող է ավելի սթափեցնել Ադրբեջանին: Ըստ Ս.Սաֆարյանի, այստեղ կարևոր է նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը ևս ցույց տա իր պրոֆեսիոնալիզմը:
«Ոչ ոք չի ասում, որ միակողմանի ճանաչում չի կարող լինել: ՄԱԿ-ը ևս դեմ չէ, մանավանդ որ այդ գործընթացը խիստ կարգավորված է»,- նշեց պատգամավորը:

С.Сафарян: Признание НКР может еще больше отрезвить Азербайджан
Признание НКР международным сообществом невозможно до тех пор, пока сама Армения не признает независимость Нагорного Карабаха. Такое мнение высказал сегодня глава фракции «Наследие» Степан Сафарян.
При этом депутат отметил, что именно требование Армении и всей Диаспоры о признании Геноцида армян привело к принятию этого факта многими государствами. «Международное сообщество никогда не признает независимость Нагорного Карабаха, пока этого не сделает Армения», - подчеркнул С.Сафарян.
По словам депутата, признание НКР может одновременно решить несколько вопросов также в урегулировании конфликта. С.Сафарян отметил, что в таком случае, Степанакерт станет непосредственной стороной переговоров и предметом обсуждения будут другие важные вопросы, а не окончательный статус НКР.
«Сегодня переговоров нет, это просто встречи, поскольку переговоры должны быть, по крайней мере, трехсторонними – с участием НКР», - отметил С.Сафарян.
Депутат выразил мнение, что также не аргументированы заявления о том, что для признания Арменией независимости Нагорного Карабаха пока не настало время. «В 1992 году – был момент для признания Нагорного Карабаха, однако спустя 18 лет, это время еще не настало? Когда же оно придет?» - отметил депутат.
С.Сафарян согласился с той точкой зрения, что признание может содержать некоторые риски. При этом депутат подчеркнул, что признание независимости НКР может еще больше отрезвить Азербайджан. По мнению депутата, важно, чтобы правительство Армении продемонстрировало в этом вопросе свой профессионализм.
«Никто не говорит, что одностороннего признания не может быть. ООН также не выступает против этого, особенно, когда этот процесс четко отрегулирован», - отметил депутат.