Թուրքիան Ախլցխայում էներգետիկ ծրագիր կիրականացնի
Թուրքիայի և Վրաստանի էներգետիկայի նախարարներ Թեներ Յըլդըզն ու Ալեքսանդր Խեթագուրին նախօրեին Ստամբուլում ստորագրել են էլեկտրաէներգիայի ոլորտում համագործակցության համաձայնագիր:
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիան», ըստ պայմանավորվածության` ձմռան ամիսներին Թուրքիան էլեկտրաէներգիա կմատակարարի Վրաստանին, իսկ ամռան ամիսներին հակառակը` Վրաստանը Թուրքիային:
Բացի այդ, համաձայնագիրը նախատեսում է Թուրքիայի մասնակցությամբ Ախլցխայում նոր էլեկտրահաղորդման գծի կառուցում: Շինարարական աշխատանքները կիրականացվեն 2011-ին` ԷԳ-400-ի շինարարության ավարտից հետո:
«Այդ էլեկտրահաղորդման գծերի շնորհիվ Վրաստանը մտադիր է արտահանել ինչպես սեփական էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը, այդպես էլ Ադրբեջանի և Հայաստանի», - նշում է աղբյուրը:

Турция построит новый ЛЭП-500 в районе Ахалцихе Грузии
Министры энергетики Турции и Грузии Танер Йылдыз и Александр Хетагури в среду в Стамбуле подписали соглашение о сотрудничестве в области электроэнергии, сообщает «Бизнес Грузия».
Согласно подписанному соглашению, в зимние месяцы Турция будет поставлять электроэнергию Грузии, а в летние месяцы - Грузия Турции.
Соглашение также учитывает строительство новой ЛЭП-500 в районе Ахалцихе. Ее строительство начнется после того, как будет завершено в 2011 году уже начавшееся строительство ЛЭП-400, которое соединяет энергоситемы двух стран.
С помощью этих ЛЭП Грузия намерена экспортировать как излишки своей электроэнергии, так и электроэнергию Азербайджана и Армении.