ԱՄՆ-ն պատժում է Իրանի բարձրաստիճան մի խումբ պաշտոնյաններին
Նախագահ Բարաք Օբամայի որոշման համաձայն ԱՄՆ-ն Իրանի մի շարք պաշտոնյաների հանդեպ կիրառելու են պատժամիջոցներ` «մարդու իրավունքների հետևողական և լուրջ խախտումների համար»:
BBC -ի հաղորդման համաձայն, 8 մարդուց բաղկացած ցուցակում, որոնց ուղղված են այդ մեղադրանքները, ընդգրկված են նաև Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ղեկավարը, նախկին ներքին գործերի նախարարը և գլխավոր դատախազը:
Բոլորին կասկածում են սպանություններ կազմակերպելու, ինչպես նաև 2009թ.-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից հետո հակակառավարական ցույցերի մասնակիցներին ծեծի ենթարկելու կազմակերպման մեջ:

США вводят санкции в отношении высокопоставленных лиц Ирана
По решению президента Барака Обамы, США вводят санкции в отношении целой группы высокопоставленных иранских чиновников с формулировкой "за последовательные и серьезные нарушения прав человека".
Как сообщает BBC russian, в список из восьми человек, к которым относятся эти обвинения, входят в частности глава Корпуса стражей исламской революции, бывший министр внутренних дел и генеральный прокурор.
Всех их подозревают в организации убийств, а также избиений участников антиправительственных демонстраций, проходивших в Иране в июне 2009 года после объявления результатов президентских выборов, на которых был переизбран Махмуд Ахмадинежад.