Ա. Զաքարյան. «Մենք տագնապելու խնդիր չունենք»
«Դիտարկում անցկացնելու սույն առաքելությունը թերի կլինի, եթե այն չընդգրկի Ադրբեջանի կողմից օկուպացված ղարաբաղյան տարածքները: Դա կնպաստի Մինսկի խմբի ջանքերին` հավասարակշռված և իրատեսական միջնորդական առաքելությունը շարունակելու առումով»,- անդրադառնալով հոկտեմբերի 4-14-ը ԼՂՀ հարակից տարածքներում սպասվող փաստահավաք առաքելության աշխատանքներին՝ Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանը:
Նրա խոսքով` ընդհանուր առմամբ, դիտարկումն առկա իրավիճակը, գոյություն ունեցող իրողությունները փաստելու և նկարագրության նպատակ ունի. «Որը, կարծում եմ, որոշակի խթան կհանդիսանա հակամարտության կարգավորման հետագա քայլերի համար»:
«Հաշվի առնելով մեր արտաքին քաղաքականության արդյունավետությունը և միջնորդական առաքելությանն օժանդակելու պատրաստականությունը, կարծում եմ, որ մոնիթորինգը որոշակի դրական ներուժ կարող է հաղորդել հայկական քաղաքականությանը: Այսինքն, սա այն իրավիճակը չէ, երբ մենք տագնապելու խնդիր ունենք»,- ասաց պատգամավորը:
Խորհրդարանականի խոսքերով, սա պետք է դիտել որպես հնարավորություն` միջնորդական ջանքերում բոլոր կողմերի միջև հավասարակշռությունը պահպանելու, խնդրի կարգավորման համար բանակցային գործընթացում ԼՂՀ-ին ներգրավելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից օկուպացված ղարաբաղյան տարածքների ամբողջական դիտարկում անցկացնելու անհրաժեշտությունը ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու և հիմավորելու համար:

A. Zakaryan: We have no reason to worry
“This monitoring mission will be incomplete unless it involves Karabakh territories occupied by Azerbaijan. It will stimulate Minsk Group efforts to continue balanced and realistic mediatory mission,” member of Armenian parliament and RPA Board Artak Zakaryan told aysor.am commenting upon the fact-finding mission due between October 4 and 14 in territories around NKR.
According to him, the monitoring is aimed at recording, describing the current situation.
“I think it will be a stimulus for further steps in the process of conflict resolution. Taking into consideration our foreign policy’s efficiency and readiness to support the mediatory mission, I believe the monitoring can give a positive potential to Armenia’s policy. So, we have no reason to worry.”
According to the parliamentarian, we should consider the monitoring as an opportunity to once more voice and substantiate the necessity of retaining balance between the parties, involving NKR in the negotiation process, conducting a complete monitoring of Karabakh territories occupied by Azerbaijan.