ՀՀ փոխվարչապետն ընդունեց չինացի գործարարների պատվիրակությանը
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունեց չինացի գործարարների պատվիրակությանը` Չինաստանի հաղորդակցության ծառայության փոխնախագահ Գոու Յաջինի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության հասրակայնության հետ կապերի բաժնից, Չինացի գործարարները հետաքրքրված են «Մասիս, Սիս և նոր Հայաստան» զբոսաշրջային զարգացման ծրագրով և Հայաստան այցի ընթացում արդեն ծանոթացել են նախագծին, քննարկել ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները:
Հյուրերը փոխվարչապետին տեղեկացրին, որ իրականացված նախնական ուսումնասիրությունները կքննարկեն իրենց գործընկերների հետ, և հույս հայտնեցին, որ կոնկրետ արդյունքներով կվերադառնան Հայաստան:
Ա. Գևորգյանը ողջունեց չինացի գործարարների` Հայաստանում ներդրումային ծրագրերին մասնակցելու մտադրությունը` նշելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է Չինաստանի հետ բոլոր ուղղություններով հարաբերությունների խորացմամբ: Փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման հարցում փոխվարչապետը կառավարության անունից աջակցության պատրաստակամություն հայտնեց:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև Հայաստան- Չինաստան ուղիղ օդային հաղորդակցության հաստատման հնարավորություններին` երկուստեք արձանագրելով, որ դրա առկայությունը կխթանի երկու երկրների միջև փոխադարձ շփումներն ու նոր որակ կհաղորդի առևտրատնտեսական հարաբերություններին:

Deputy Prime Minister, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan today received Chinese businessmen’s delegation led by Deputy Chairman of China Communications Services Corporation Gou Yajin. Director General of the Armenian Development Agency Robert Harutyunyan also took part in the meeting.
According to the Territorial Administration Ministry press office, Chinese businessmen are interested in the “Masis, Sis, and New Armenia” tourism development program. During their visit to Armenia they have already studied the program, discussed abilities of making investments.
A. Gevorgyan welcomed Chinese businessmen’s readiness to take part in investment programs in Armenia noting that Armenia is interested in expansion of relations with China in all directions. The Deputy Prime Minister on behalf of the government expressed readiness to support implementation of mutually beneficial programs.
The interlocutors touched upon the abilities of establishment of Armenia-China air communication saying that it would promote mutual contacts between the two countries and would expand trade and economic relations.