Սահակյան. Անիում իրականացված նամազը հարված է նաև մահմեդականներին
«Սա շատ դատապարտելի երևույթ է. որքան էլ թուրքերն այնտեղ նամազ անեն, եկեղեցու սրբապատկերը փոխեն, արձանագրությունները ոչնչացնեն կամ հայտարարեն, որ դա իրենցն է՝ մեկ է, այն եղել և մնում է որպես քրիստոնեական արժեք, այն պատկանում է հայկական եկեղեցուն, և վերջապես դա հայերինն է»,- անդրադառնալով Անիի Մայր տաճարում Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության կողմից նախատեսված նամազին՝ Aysor-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հ. Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, այդ միջոցառման իրականացումը ևս մեկ ապացույց կլինի առ այն, որ թուրքերը` հայերին կոտորելուց բացի, փորձում են «մաքրել» հայկական արմատները, հայի հետքը: «Այս միջոցառումը հրապարակային ձևով իրականացվեց, ինչի արդյունքում այնպիսի տպավորություն է ստեղծվել, կարծես թե միայն Անիի եկեղեցին է նման ոտնձգության ենթարկվում: Հայտնի է, որ թուրքերը բազմիցս ոտնձգություններ են իրականացրել ու շարունակում են իրականացնել Թուրքիայի տարածքում դեռևս մնացած կամ ոչ ամբողջությամբ ոչնչացված հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության նկատմամբ»,- ասաց Հ. Սահակյանը:
Խորհրդարանականի համոզմամբ՝ Թուրքիան հնարավորություն ունեցել է ապացուցելու, թե զղջում է իր արարքների համար, որ դատապարտում է իր նախնիների իրականցրած ոճիրը, սակայն Թուրքիան ճիշտ հակառակ ուղով է գնում՝ շարունակելով իր ցեղասպան նախնիների անցած ճանապարհը:
«Ես կասեի, որ քրիստոնեական արժեք հանդիսացող վայրում՝ եկեղեցում, նամազ անելը հակասում է նաև մահմեդական աշխարհի սովորույթներին և օրենքներին. կարծում եմ, որ դա մեծ հարված է նաև մահմեդականների ինքնասիրությանը: Անիի տաճարի հետ կապված ցանկացած երևույթ պետք է հուզի ոչ միայն աշխարհասփյուռ հայությանը, այլ ընդհանրապես ողջ քրիստոնյա հանրությանը, քանի որ Անիի տաճարն իրենից քրիստոնեական արժեք է ներկայացնում»,- եզրափակեց պատգամավորը:

Sahakyan: Namaz in Ani also delivers blow to Muslims
“It is blameworthy; even if the Turks offer namaz there, replace the church icons or declare that it is theirs, all the same is has always been a Christian value, it belongs to the Armenian Church, lastly, it belongs to Armenia,” member of Armenian parliament and RPA faction, Hovhannes Sahakyan told aysor.am commenting upon the namaz offered in Ani Cathedral on the initiative of the Nationalist Movement Party of Turkey.
According to him, the namaz once again testifies that besides killing Armenians, Turks try to “cleanse” the Armenian roots, Armenian traces.
“This was a public event, and an impression is created that encroachment of Ani church is the only act of the kind. While, Turks have repeatedly encroached on Armenian cultural and religious heritage in the territory of Turkey.”
According to the parliamentarian, Turkey had an opportunity to prove that it regrets for its actions, condemns the crime committed by its ancestors, while this country does the contrary by following the way of its ancestors who committed genocide.”
“Offering namaz in a Christian sacred place, church, also contradicts to Muslim traditions and laws, I think it is also a blow to Muslims’ dignity,” Sahakyan stressed.