Սահակյան. Անիում իրականացված նամազը հարված է նաև մահմեդականներին
«Սա շատ դատապարտելի երևույթ է. որքան էլ թուրքերն այնտեղ նամազ անեն, եկեղեցու սրբապատկերը փոխեն, արձանագրությունները ոչնչացնեն կամ հայտարարեն, որ դա իրենցն է՝ մեկ է, այն եղել և մնում է որպես քրիստոնեական արժեք, այն պատկանում է հայկական եկեղեցուն, և վերջապես դա հայերինն է»,- անդրադառնալով Անիի Մայր տաճարում Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության կողմից նախատեսված նամազին՝ Aysor-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հ. Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, այդ միջոցառման իրականացումը ևս մեկ ապացույց կլինի առ այն, որ թուրքերը` հայերին կոտորելուց բացի, փորձում են «մաքրել» հայկական արմատները, հայի հետքը: «Այս միջոցառումը հրապարակային ձևով իրականացվեց, ինչի արդյունքում այնպիսի տպավորություն է ստեղծվել, կարծես թե միայն Անիի եկեղեցին է նման ոտնձգության ենթարկվում: Հայտնի է, որ թուրքերը բազմիցս ոտնձգություններ են իրականացրել ու շարունակում են իրականացնել Թուրքիայի տարածքում դեռևս մնացած կամ ոչ ամբողջությամբ ոչնչացված հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության նկատմամբ»,- ասաց Հ. Սահակյանը:
Խորհրդարանականի համոզմամբ՝ Թուրքիան հնարավորություն ունեցել է ապացուցելու, թե զղջում է իր արարքների համար, որ դատապարտում է իր նախնիների իրականցրած ոճիրը, սակայն Թուրքիան ճիշտ հակառակ ուղով է գնում՝ շարունակելով իր ցեղասպան նախնիների անցած ճանապարհը:
«Ես կասեի, որ քրիստոնեական արժեք հանդիսացող վայրում՝ եկեղեցում, նամազ անելը հակասում է նաև մահմեդական աշխարհի սովորույթներին և օրենքներին. կարծում եմ, որ դա մեծ հարված է նաև մահմեդականների ինքնասիրությանը: Անիի տաճարի հետ կապված ցանկացած երևույթ պետք է հուզի ոչ միայն աշխարհասփյուռ հայությանը, այլ ընդհանրապես ողջ քրիստոնյա հանրությանը, քանի որ Անիի տաճարն իրենից քրիստոնեական արժեք է ներկայացնում»,- եզրափակեց պատգամավորը:

О.Саакян: Намаз в Ани – это удар по самолюбию мусульман
«Это явление, которое достойно резкого осуждения: сколько бы там турки ни совершали намаз, сколько бы ни меняли в церкви лики святых, ни уничтожали бы свидетельства или заявляли, что все принадлежит им, это было и останется христианской ценностью, это принадлежит армянской церкви и, в конце концов, принадлежит армянам», - отметил в беседе с корреспондентом Aysor член Республиканской партии Армении Ованнес Саакян, комментируя решение Партии националистического движения Турции о проведении намаза в кафедральном соборе Ани.
По словам депутата, проведение этого мероприятия станет еще одним доказательством того, что турки кроме уничтожения армян, пытаются «искоренить» и армянский след. «Это мероприятие проводится столь публично, что создается впечатление – таким посягательствам подвергается только кафедральный собор Ани. Известно, что турки многократно посягали и продолжают посягательства на армянские культурные и религиозные памятники, которые выстояли или все еще не полностью уничтожены на территории Турции», - сказал О.Саакян.
По мнению депутата, Турция имела возможность доказать, что сожалеет о своих деяниях и осуждает совершенное предками преступление, однако Турция идет по прямо противоположному пути – она продолжает геноцидальный путь предков.
«Я бы сказал, что совершать намаз в храме, который является христианской ценностью, противоречит также традициям и законам мусульманского мира. Я считаю, что это большой удар также по самолюбию мусульман. Любое явление, связанное с кафедральным собором Ани, должно волновать не только армян во всем мире, но и все христианское сообщество, поскольку храм Ани – это христианская ценность», - резюмировал депутат.