Ա. Սաղաթելյան. Մենք ունենք եղեռնի ևս մեկ նախադեպ
«Մարաղան, այն թեման է, որն, իմ կարծիքով, ուշադրությունից դուրս է մնացել երկար տարիներ, մինչդեռ մենք ունենք փաստ` սպանությունների շարան, որը միանշանակ փաստում է, որ մարդիկ ոչնչացվել են ազգային պատկանելիության համար: Այսինքն, մենք ունենք եղեռնի ևս մեկ նախադեպ, որը ծրագրավորված և նպատակաուղղված իրականացվել է հարևան հանրապետության քաղաքական իշխանությունների կողմից»,- այսօր ասուլիսում «Մարաղա, 10 ապրիլի 1992թ.» փաստագրական ֆիլմի շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի տնօրեն Արա Սաղաթելյանը:
Նրա խոսքով, «Սովորական ցեղասպանություն» շարքի հաջորդ ֆիլմը վերաբերելու է Խոջալուի դեպքերին, որի շուրջ յուրաքանչյուր տեղեկատվություն, որը հակասում է իրենց պաշտոնական դիրքորոշմանը, Ադրբեջանի իշխանությունները ցավագին են ընդունում:
Ըստ Ա. Սաղաթելյանի, փորձագետների եզրակացությամբ, Խոջալուի «իրադարձություններն» այն տեսքով, ինչպես ներկայացնում են ադրբեջանցիները, պարզապես տեղի չեն ունեցել. «Մենք ունենք բազմաթիվ փորձագետների գնահատականներ, այդ թվում նրանց, ովքեր մեծ ուրախությամբ ընդունվում են ադրբեջանական կողմից, որ Խոջալուում ռազմական օպերացիայից հետո քաղաքի ներսում տեղի են ունեցել մարտեր, այսինքն ադրբեջանցիները շարունակել են կրակել` ի պատասխան հայկական զորքերի գործողությունների, ունենք Թոմաս դե Վաալի վերջնական հարցազրույցը տեսաձայնագրված, որտեղ նա ասում է, որ երբեք չի կարծել կամ պնդել, որ դրանք եղել են ծրագրավորված գործողություններ»: Մինչդեռ, նշեց Ա. Սաղաթելյանը, ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հիմնական մեսիջներից մեկն այն էր, որ փորձագետ Թ. դե Վաալը հակառակն է ասել:
Ա. Սաղաթելյանն ընդգծեց, որ փաստերով ապացուցված է այն, որ տեղի ունեցածը եղել է Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության գործունեության և անգործության հետևանքով, իսկ այն ամենը, ինչ տարածվում է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից, լրացուցիչ նկարահանումներ են կամ լրացուցիչ ստեղծված իրավիճակներ:
Կենտրոնի տնօրենը հավելեց, որ Վերա Ֆրանկովի տեսանյութերի առկայության մասին վերջերս արած իր հայտարարությանն ադրբեջանական կողմը շատ ագրեսիվ արձագանքել է, քանի որ այդ նյութերը նրանք չեն սիրում հիշատակել: Սակայն, Ա. Սաղաթելյանի խոսքով, դրանք կան մեզ մոտ, Ասոշիեյթդ պրեսսի և այլ արխիվներում: Դա ռեպորտաժ է, որտեղ զոհերի մեջ կան մեծ թվով զինված և համազգեստով մարդիկ, իսկ զոհերը հետևանքն են ադրբեջանական քաղաքական որոշման` կենդանի վահան ստեղծելու մասին:

А.Сагателян: Мы имеем еще один прецедент геноцида
«Марага – это та тема, которая, на мой взгляд, долгие годы была обделена вниманием, между тем, у нас есть факты: целый перечень убийств, которые свидетельствуют о том, что эти люди были уничтожены из-за своей национальной принадлежности. То есть, у нас есть еще один прецедент геноцида, который был планомерно и целенаправленно осуществлен политическими властями соседнего государства», - заявил сегодня в ходе презентации документального фильма «Марага, 10 апреля 1992» директор Центра информации и связей с общественностью аппарата президента Армении Ара Сагателян.
По его словам, следующий фильм из серии «Обыкновенный геноцид» будет о событиях в Ходжалу. А.Сагателян отметил, что власти Азербайджана болезненно воспринимают любую информацию по данной теме, которая противоречит их официальной версии. При этом А.Сагателян отметил, что согласно заключению экспертов, «событий» Ходжалу в том виде, в котором их представляют азербайджанцы, просто не было.
«У нас есть оценки многочисленных экспертов, в том числе тех, которые с большой радостью принимаются азербайджанской стороной, о том, что после военной операции в Ходжалу в самом городе шли бои, то есть, азербайджанцы продолжали стрелять в ответ на действия армянских вооруженных сил. У нас есть запись интервью Томаса де Ваала, в котором он заявляет, что никогда не считал и не утверждал, что это были запланированные действия», - сообщил А.Сагателян.
Между тем, по его словам, одним из основных мессиджей азербайджанской пропагандистской машины был тот аргумент, что эксперт Томас де Ваал заявлял обратное.
По мнению А.Сагателяна, факты свидетельствуют, что произошедшее стало следствием действий или бездеятельности политического руководства Азербайджана, а все то, что распространяется азербайджанской пропагандистской машиной – это инсценировки или фотомонтаж.
Директор Центра отметил, что азербайджанская сторона довольно агрессивно отреагировала на его недавнее заявление о существовании видеоматериала Веры Франкль, поскольку они не любят упоминаний об этих материалах. Однако, по словам А.Сагателяна, «эти материалы есть у нас, в Associated Press и других архивах». «Это репортаж, где среди жертв есть большое число вооруженных и людей в военной одежде, а жертвы – следствие азербайджанского политического решения о создании «живого щита»», - отметил А.Сагателян.