«Մարաղա, 10 ապրիլի 1992 թ.» ֆիլմի պրեմիերան` վաղը Հ1-ով
Վաղը` հոկտեմբերի 2-ին, ժամը 22.30-ին Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության եթերում կկայանա «Սովորական Ցեղասպանություն» շարքի երրորդ` «Մարաղա, 10 ապրիլի 1992 թ.» փաստագրական ֆիլմի պրեմիերան: Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսին հայտնեց «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ սա «Սովորական Ցեղասպանություն» շարքի երրորդ ֆիլմն է: Առաջին երկու ֆիլմերը 1990 թ. հունվարին Բաքվի և 1988 թ. փետրվարին Սումգայիթի ջարդերի մասին են: Ֆիլմերը թարգամանվել են ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և արաբերեն, տեղակայվել համացանցում և լայնորեն տարածվում են տեսասկավառակներով:
«Մենք շարունակում ենք հայթայթել նոր փաստեր, որոնք վերաբերում են հայերի ջարդերին Բաքվում և Սումգայիթում, և այդ փաստերը տեղ կգտնեն ֆիլմերի թարմացված տարբերակներում, որոնք կցուցադրվեն հետագայում»,- ասաց Մ. Գրիգորյանը, հավելելով, որ Մարաղան առաջին ֆիլմն է, որ պատմում է արդեն պատերազմի տարիներին կատարված ողբերգության մասին:
Նա շեշտեց, որ, ցավոք, այս դեպքերը չեն արժանացել միջազգային հանրության ուշադրությանը. թեև Լարիսա Ալավերդյանի ղեկավարած «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ն դիմումներ և փաստեր է ներկայացրել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնաժողով, բայց այդ գործընթացը չի հասցվել ավարտին:
«Այստեղ գործ ունենք դեպքերի հետ, որոնք առանձնանում են ղարաբաղյան պատերազմի և ղարաբաղյան շարժման պատմության մեջ իրենց բացառիկ դաժանությամբ»,- փաստեց Մ. Գրիգորյանը:
«Մարաղա, 10 ապրիլի 1992 թ.» ֆիլմը պատմում է գազանաբար սպանված, գերեվարված, պատանդության մեջ տանջահարված և անհայտ կորած տասնյակ խաղաղ բնակիչների ողբերգության մասին, որը դեպքերի հենց հաջորդ օրը Մարաղա մեկնած բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն անվանել է «ժամանակակից Գողգոթա, միայն թե շատ ավելի սարսափելի»: Մ. Գրիգորյանի խոսքով, այս ֆիլմում մի փոքր այլ մոտեցում է կիրառվել` խոսքն ավելի շատ տրվել է գյուղի հրաշքով փրկված բնակիչներին, նախկին պատանդներին, որոնք հիմա ապրում են Ղարաբաղում` Նոր Մարաղա գյուղում: Բուն Մարաղան գտնվում է ադրբեջանական տարածքում:
Ֆիլմում բերված վկայություններն ու փաստաթղթերը լույս են սփռում 1992 թ. ապրիլի 10-ի իրադարձությունների պատճառների ու հետևանքների վրա` ապացուցելով, որ ադրբեջանցիների կողմից Մարաղա գյուղի ոչնչացումը, կանանց, երեխաների ու ծերերի զանգվածային սպանությունները և գերեվարումն անմիջականորեն կապված էին Բաքվի նավթային շահերի հետ: Ֆիլմում տեղ են գտել նաև նախկինում անհայտ փաստեր ու մանրամասներ` ներկայում Ադրբեջանի կողմից գրավված գյուղի բնակիչների առանձնահատուկ դաժան սպանությունների մասին:
Հիշեցնենք, որ «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագիծն իրականացվում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից և կոչված է պատմել ճշմարտությունը 1988-1992 թթ. դեպքերի մասին, որոնց ընթացքում Արդբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը պարբերաբար ենթարկվել է էթնիկ զտումների և ցեղասպանության:

Готов к показу документальный фильм «Марага, 10 апреля, 1992»
Завтра в эфире Общественного телевидения Армении состоится премьера документального фильма «Марага, 10 апреля, 1992» из серии «Обыкновенный геноцид».
«Мы продолжаем поиски новых фактов, свидетельствующих о погромах армян в Баку и Сумгаите, и эти факты найдут свое место в обновленных вариантах фильмов», - сказала на пресс-конференции автор проекта «Обыкновенный геноцид» Марина Григорян.
По ее словам, «Марага, 10 апреля, 1992» - это первый фильм, рассказывающий о трагедии уже в годы войны. М.Григорян с сожалением отметила, что эти события дл сих пор не удостоились внимания международного сообщества, хотя руководимая депутатом Ларисой Алавердян общественная организация «Против правового произвола» направила заявления и факты в комиссию ООН по правам человека, однако этот процесс не доведен до конца.
«Здесь мы имеем дело с событиями, которые выделяются исключительной жестокостью в истории карабахской войны», - отметила М.Григорян.
Документальный фильм «Марага, 10 апреля 1992г. Обыкновенный геноцид» – обвинение в преступлении против человечества, совершенном Азербайджаном 10 апреля 1992 года в селе Марага Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики. Фильм рассказывает о трагедии десятков зверски убитых, угнанных в заложники, замученных в плену и без вести пропавших мирных жителей, которую баронесса Кэролайн Кокс назвала «современной Голгофой, только во много раз хуже». Распятие Мараги представлено глазами очевидцев – чудом спасшихся жителей села, бывших заложников и бойцов отряда самообороны и кадрами документальной хроники.
Приведенные в фильме свидетельства и документы проливают свет на причины и последствия событий 10 апреля 1992 года, доказывая, что уничтожение азербайджанцами села Марага, массовые убийства и угон в заложники женщин, детей и стариков были непосредственно связаны с нефтяными интересами Баку. В фильме нашли также место и другие ранее неизвестные факты и подробности о совершенных с особой жестокостью убийствах жителей ныне оккупированного Азербайджаном села.
Марага – совершенный Азербайджаном акт геноцида против армянского народа, который так и остался неизвестным, неосужденным и безнаказанным. Все попытки привлечь внимание мирового сообщества к преступлению против мирных жителей Мараги натолкнулись на циничное сопротивление носителей нефтяных интересов. Подобная позиция и тогда, и сегодня поощряла и поощряет Азербайджан на продолжение агрессивной политики армянофобии и расизма.
Проект «Обыкновенный геноцид» реализуется Центром информации и общественных связей аппарата президента РА и призван рассказать правду о событиях 1988-1992 гг., в ходе которых армянское население Азербайджана и Нагорного Карабаха систематически подвергалось этническим чисткам и геноциду.
Первые два фильма – «Баку, январь 1990», и «Сумгаит, февраль 1988» были представлены соответственно в январе и апреле 2010 года. Фильмы переведены на русский, английский, французский и арабский языки, размещены в Интернете и широко распространяются в формате компакт-дисков.