Ա. Սաղաթելյան. Զարգացումը համագործակցության մեջ է
Երևանում կայացած «Անվտանգության և տեղեկատվական համագործակցության խնդիրները Հարավային Կովկասում» խորագրով գիտաժողովի արդյունքներով ընդունվել է երևանյան «Հանուն տեղեկատվական համագործակցության և փոխգործակցության» հռչակագիր: Այս մասին այսօր գիտաժողովի ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի տնօրեն Արա Սաղաթելյանը:
Հռչակագրում խորհրդաժողովի մասնակիցների պատրատակամությունն է հայտնվում` կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել տեղեկատվական ինտեգրացիայի ուղղությամբ, որպեսզի ջանքերը կենտրոնացվեն տեղեկատվության փոխանակման, ինտեգրված մեդիանախագծերի իրականացման համար, որոնք հետաքրքիր կլինեն մեր երկրների հասարակությանը:
Ա. Սաղաթելյանը շեշտեց, որ հռչակագիրը չի նշանակում, որ այն ստորագրած կողմերից որևէ մեկն իր մեջ ուժ չի տեսնում տեղեկատվական հակամարտության համար. «Դրա համար բոլոր սուբյեկտներն ունեն բավական մեխանիզմներ»: Ըստ Ա. Սաղաթելյանի, մասնակիցները գտնում են, որ հակամարտությունների ժամանակն անցել է:
«Խոսքն այն մասին է, որ մենք զարգացումը տեսնում ենք համագործակցության մեջ»,- ասաց Ա. Սաղաթելյանը:
«ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության ԱՊՀ և բալթյան երկրների խմբագրության ղեկավար Ալան Կասաևի խոսքով, խորհրդաժողովը շատ-շատ արդյունավետ էր և բազմակարծիք:
«Փաստաթղթում չկան սուր խնդիրներ, բայց դրա կարևորությունն այն է, որ ռուս-հայ-վրացական կողմերը որոշել են, որ ժամանակն է ռեալ համատեղ տեղեկատվական նախագծերի իրականացման համար, որպեսզի տարածաշրջանն ավելի անվտանգ դառնա»,- նշեց Ա. Կասաևը, հավելելով, որ համատեղ նախագծերն իրականացվելու են բազմազգության հիմքի վրա, և դրանցում կներգրավվեն նաև նոր ճանաչված ու դեռևս չճանաչված հանրապետությունները:
Վրաստանի «Ազատ Վրաստան» թերթի գլխավոր խմբագիր Անտոն Լասխիշվիլիի համաձայն, սա միակ վայրն է, որտեղ կարելի է հավաքվել և քննարկել խնդիրները, որոնք շատ լուրջ են և հիմնականում վերաբերում են տեղեկատվական դաշտի միասնականության վերականգնմանը. «Երկխոսությունը միակ հնարավորությունն է` համատեղ ջանքերով բարելավել և ամրապնդել մեր երկրների հարաբերությունները»:
Հիշեցնենք, որ գիտաժողովը կազմակերպել էին «ՌԻԱ Նովոստի» միջազգային լրատվության  գործակալությունը և ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության» կենտրոնը: Գիտաժողովին մասնակցում էին Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ, հասարակական գործիչներ:

A. Saghatelyan: We see development in cooperation
“Problems of Security and Information Cooperation in South Caucasus” international conference hosted by Yerevan adopted a Declaration of Information Cooperation and Interaction, Ara Saghatelyan, Director of Information and PR Center of Armenian President’s Administration, told a news conference today.
In the declaration participants of the conference express readiness to take concrete steps towards information integration, to coordinate their efforts for exchanging information and implementing integration media projects that would interest societies in our region.
A. Saghatelyan stressed that the declaration does not imply that any of the parties does not see in itself inner power for information counteraction. “All subjects have sufficient mechanisms for it.”
According to Saghatelyan, participants of the conference believe that the times of information counteraction have passed.
“The point is that we see development in cooperation,” A. Saghatelyan said.
According to Alan Kasayev, Head of the CIS and Baltic countries editorial office of RIA Novosti, the conference was very efficient and gave an opportunity to voice different opinions.
“The document does not address acute issues, yet it is important that the Russian, Armenian and Georgian parties decided that it is time for real joint information projects aimed at strengthening
regional security.”
According to Anton Laskhishvili, editor-in-chief of the Free Georgia newspaper, it is the only place to gather together and to discuss very serious problems which mostly relate to restoration of information field’s unity.
“Dialogue is the only possibility for jointly improving and strengthening relations between our countries.”