Ա. Սաղաթելյան. Զարգացումը համագործակցության մեջ է
Երևանում կայացած «Անվտանգության և տեղեկատվական համագործակցության խնդիրները Հարավային Կովկասում» խորագրով գիտաժողովի արդյունքներով ընդունվել է երևանյան «Հանուն տեղեկատվական համագործակցության և փոխգործակցության» հռչակագիր: Այս մասին այսօր գիտաժողովի ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի տնօրեն Արա Սաղաթելյանը:
Հռչակագրում խորհրդաժողովի մասնակիցների պատրատակամությունն է հայտնվում` կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել տեղեկատվական ինտեգրացիայի ուղղությամբ, որպեսզի ջանքերը կենտրոնացվեն տեղեկատվության փոխանակման, ինտեգրված մեդիանախագծերի իրականացման համար, որոնք հետաքրքիր կլինեն մեր երկրների հասարակությանը:
Ա. Սաղաթելյանը շեշտեց, որ հռչակագիրը չի նշանակում, որ այն ստորագրած կողմերից որևէ մեկն իր մեջ ուժ չի տեսնում տեղեկատվական հակամարտության համար. «Դրա համար բոլոր սուբյեկտներն ունեն բավական մեխանիզմներ»: Ըստ Ա. Սաղաթելյանի, մասնակիցները գտնում են, որ հակամարտությունների ժամանակն անցել է:
«Խոսքն այն մասին է, որ մենք զարգացումը տեսնում ենք համագործակցության մեջ»,- ասաց Ա. Սաղաթելյանը:
«ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության ԱՊՀ և բալթյան երկրների խմբագրության ղեկավար Ալան Կասաևի խոսքով, խորհրդաժողովը շատ-շատ արդյունավետ էր և բազմակարծիք:
«Փաստաթղթում չկան սուր խնդիրներ, բայց դրա կարևորությունն այն է, որ ռուս-հայ-վրացական կողմերը որոշել են, որ ժամանակն է ռեալ համատեղ տեղեկատվական նախագծերի իրականացման համար, որպեսզի տարածաշրջանն ավելի անվտանգ դառնա»,- նշեց Ա. Կասաևը, հավելելով, որ համատեղ նախագծերն իրականացվելու են բազմազգության հիմքի վրա, և դրանցում կներգրավվեն նաև նոր ճանաչված ու դեռևս չճանաչված հանրապետությունները:
Վրաստանի «Ազատ Վրաստան» թերթի գլխավոր խմբագիր Անտոն Լասխիշվիլիի համաձայն, սա միակ վայրն է, որտեղ կարելի է հավաքվել և քննարկել խնդիրները, որոնք շատ լուրջ են և հիմնականում վերաբերում են տեղեկատվական դաշտի միասնականության վերականգնմանը. «Երկխոսությունը միակ հնարավորությունն է` համատեղ ջանքերով բարելավել և ամրապնդել մեր երկրների հարաբերությունները»:
Հիշեցնենք, որ գիտաժողովը կազմակերպել էին «ՌԻԱ Նովոստի» միջազգային լրատվության  գործակալությունը և ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության» կենտրոնը: Գիտաժողովին մասնակցում էին Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ, հասարակական գործիչներ:

А.Сагателян: Мы видим развитие в сотрудничестве
По итогам проходившей в Ереване научно-практической конференции по теме «Проблемы безопасности и информационного сотрудничества на Южном Кавказе» принята «Декларация информационного сотрудничества и взаимодействия». Об этом сообщил сегодня в ходе пресс-конференции директор Центра информации и связей с общественностью аппарата президента Армении Ара Сагателян.
В Декларации информационного сотрудничества и взаимодействия участники конференции выражают готовность предпринять конкретные шаги в направлении информационной интеграции, скоординировать усилия для обмена информацией и реализации интеграционных медиапроектов, представляющих интерес для общественности стран региона.
А.Сагателян отметил, что Декларация не означает, что какая-либо из подписавших ее сторон не видит в себе силы для осуществления информационного противодействия. «Для этого все субъекты обладают достаточными механизмами», - отметил А.Сагателян. По его словам, участники считают, что время информационных противостояний уже прошло.
«Речь идет о том, что мы видим развитие в сотрудничестве», - заявил Ара Сагателян.
По словам руководителя редакции стран СНГ и Балтии РИА Новости Алана Касаева, научно-практическая конференция была очень эффективной и отличалась разнообразием мнений.
«В документе нет острых вопросов, однако его важность в том, что пришло время для осуществления совместных информационных проектов для установления большей безопасности в регионе», - отметил А.Касаев. Он подчеркнул, что совместные проекты будут реализованы на основе многообразия и в них будут вовлечены также новые признанные и пока непризнанные республики.
Главный редактор газеты «Свободная Грузия» Антон Ласхишвили отметил в свою очередь, что это единственная площадка, где можно собраться и обсудить очень серьезные вопросы, которые в основном относятся к восстановлению единства информационного поля. «Диалог – единственная возможность совместными усилиями улучшить и укрепить отношения между нашими странами», - подчеркнул А.Ласхишвили.
Напомним, что организатором научно-практической конференции является российское агентство международной информации РИА Новости и Центр информации и связей с общественностью аппарата президента Армении. В научной конференции участвовали представители СМИ Армении, России, Грузии, а также эксперты и общественные деятели.