ԵՄ-ն մտահոգված է ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում միջադեպերով
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Փիթեր Սեմնեբիին:
Հանրապետության Նախագահը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Հայաստանի Հանրապետության և Եվրամիության փոխգործակցության զարգացման տեսանկյունից, երկուստեք կարևորվել է Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների սահուն ընթացքն ապահովելու անհրաժեշտությունը: Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ԵՄ խորհրդատուների խմբի աշխատանքի կապակցությամբ, որի գործունեության ընդլայնումը ողջունելի է համարվել:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլի վերաբերյալ: Փիթեր Սեմնեբին նշել է, որ ԵՄ-ն մտահոգված է ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում հաճախակի դարձած միջադեպերի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

EU is concerned with incidents on Azeri–Karabagh contact line
Yesterday Armenian president Serzh Sargsyan received Peter Semneby, the Special Representative of the EU in the South Caucasus.
The President of the Republic and the Special Representative of the EU have discussed a wide frame of issues concerning Armenia – EU relations.
From the point of view of the development of cooperation between the Republic of Armenia and the European Union both sides have attached importance to the necessity of ensuring the smooth course of the negotiations around the Association agreement. The two have expressed satisfaction with the EU working group of consultants the broad activities of which have been welcomed.
During the meeting the interlocutors exchanged views on regional problems, including the current round of the Nagorno-Karabakh conflict settlement process. Peter Semneby has mentioned that the EU is concerned with the frequent incidents on the Azeri-Karabakh contact line, the RA President’s Press Office reports.