2010-ին ՌԴ-ում այլատյացության հետևանքով սպանվել է 23 մարդ
Այս տարվա ընթացքում Ռուսաստանում այլատյացության և ծայրահեղ ազգայնականության դրսևորման հետևանքով սպանվել է 23 մարդ: Այդ մասին Ինտերֆաքս գործակալությանը հայտնել են «Սովա» իրավապաշտպան կենտրոնում:
«Ընդհանուր առմամբ 2010 թվականի սկզբից նման հարձակումներից սպանվել է 23 մարդ, շուրջ 242-ը ստացել են վնասվածքներ», - ասել են կենտրոնում, որը Ռուսաստանում այլատյացության մոնիթորինգ է իրականացնում:
Իրավապաշտպանները նշել են, որ բռնության մակարդակով տարվա սկզբից «առաջատար են» Մոսկվան` Մոսկովյան շրջանով (11 զոհ, 94 տուժած) և Պետերբուրգը` Լենինգրադյան շրջանով (2 զոհ, 14 վիրավոր):

Xenophobic attacks result in 23 deaths within a year in Russia
Xenophobic violence and radical nationalism resulted in 23 deaths this year in Russia, Interfax reported citing the SOVA Center for Information and Analysis which monitors xenophobia in Russia.
“23 people were killed and over 242 were injured in xenophobic attacks since beginning of 2010 in Russia,” SOVA reported.
“As before, since beginning of 2010, most xenophobic attacks were recorded in Moscow and Moscow Region (11 people were killed, 94 injured), Petersburg and Leningrad Region (1 killed, 35 injured), and Nizhny Novgorod (2 killed, 14 injured). In the rest of the cities the number of victims does not exceed 10,” report said.
According to the organization, xenophobic attacks were registered in 39 Russian cities in September, leaving one person dead and over 14 others injured.