Հայաստան-Վրաստան առևտրաշրջանառությունն աճել է մոտ 50 տոկոսով
Հայաստանի և Վրաստանի միջև չկան հարցեր, որոնք հնարավոր չէ լուծել բանակցությունների միջոցով, այսօր Երևանում տեղի ունեցած համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեցին Վրաստանի ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեն և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ արտգործնախարարը հիշեցրեց, որ իր վրացի գործընկերոջ հետ կա պայմանավորվածություն` հանդիպել առնվազն երկու ամիսը մեկ` քննարկելու երկու երկրների միջև առկա խնդիրները:
«Հարևան երկրների միջև չկան հարցեր, որոնք չի կարելի լուծել հանդիպումների և բանակցությունների միջոցով»,-ընդգծեց Է.Նալբանդյանը: Հաճախակի հանդիպումները կարևորեց նաև Վրաստանի արտգործնախարարը:
«Մենք երկկողմ հարցեր միշտ էլ կունենանք, բայց կարևոր է, որ խնդիրները երբեք պրոբլեմ չդառնան»,-ասաց Գ.Վաշաձեն:
Է.Նալբանդյանը տեղեկացրեց, որ հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում` առևտրաշրջանառության շուրջ: Նախարարը նշեց, որ անցյալ տարվա համեմատ այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում կողմերի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է մոտ 50 տոկոսով` շուրջ 40 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, իսկ Հայաստանից Վրաստան զբոսաշրջիկների թիվը 300 հազարից անցել է։
Գ.Վաշաձեն ևս փաստեց ապրանքաշրջանարության աճը, հավելելով, որ հետճգնաժամային պայմաններում դրա ցուցանիշը նույնիսկ բավարար չէ: «114 մլն դոլարի շրջանառությունն ամոթալի է Հայաստանի և Վրաստանի համար»,- ասաց նախարարը` նշելով այդ ցուցանիշը բարձրացնելու անհրաժեշտության մասին:

There are no issues between Armenia and Georgia that cannot be solved through negotiations, Georgian and Armenian Foreign Ministers Grigol Vashadze and Edward Nalbandyan told a joint press conference in Yerevan.
Nalbandyan said that he has agreed with his Georgian counterpart to meet at least once every two months to discuss the problems faced by the two countries.
“There are no issues between the neighboring countries that cannot be solved through meetings and negotiations,” Nalbandyan stressed. The Georgian Foreign Minister also attached importance to frequent meetings.
“We will always have bilateral issues but it is important that the issues should not turn into problems,” Vashadze stated.
Nalbandyan said that the parties discussed many issues during the meeting, including trade circulation between Armenia and Georgia. The Minister noted that trade circulation between the parties increased by over 50 percent, over USD 40m, in the past 9 months of the current year, as compared with the previous year, and the number of Armenian tourists visiting Georgia exceeded 300,000.
G. Vashadze confirmed the trade circulation growth, meanwhile said that this index is not satisfactory for the post-crisis period.
“USD 114m is a shameful index for Armenia and Georgia,” Vashadze said stressing the necessity of raising the index.