Հայաստան-Վրաստան առևտրաշրջանառությունն աճել է մոտ 50 տոկոսով
Հայաստանի և Վրաստանի միջև չկան հարցեր, որոնք հնարավոր չէ լուծել բանակցությունների միջոցով, այսօր Երևանում տեղի ունեցած համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեցին Վրաստանի ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեն և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ արտգործնախարարը հիշեցրեց, որ իր վրացի գործընկերոջ հետ կա պայմանավորվածություն` հանդիպել առնվազն երկու ամիսը մեկ` քննարկելու երկու երկրների միջև առկա խնդիրները:
«Հարևան երկրների միջև չկան հարցեր, որոնք չի կարելի լուծել հանդիպումների և բանակցությունների միջոցով»,-ընդգծեց Է.Նալբանդյանը: Հաճախակի հանդիպումները կարևորեց նաև Վրաստանի արտգործնախարարը:
«Մենք երկկողմ հարցեր միշտ էլ կունենանք, բայց կարևոր է, որ խնդիրները երբեք պրոբլեմ չդառնան»,-ասաց Գ.Վաշաձեն:
Է.Նալբանդյանը տեղեկացրեց, որ հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում` առևտրաշրջանառության շուրջ: Նախարարը նշեց, որ անցյալ տարվա համեմատ այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում կողմերի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է մոտ 50 տոկոսով` շուրջ 40 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, իսկ Հայաստանից Վրաստան զբոսաշրջիկների թիվը 300 հազարից անցել է։
Գ.Վաշաձեն ևս փաստեց ապրանքաշրջանարության աճը, հավելելով, որ հետճգնաժամային պայմաններում դրա ցուցանիշը նույնիսկ բավարար չէ: «114 մլն դոլարի շրջանառությունն ամոթալի է Հայաստանի և Վրաստանի համար»,- ասաց նախարարը` նշելով այդ ցուցանիշը բարձրացնելու անհրաժեշտության մասին:

Товарооборот между Арменией и Грузией вырос на 50%
Между Арменией и Грузией нет вопросов, которые нельзя решить путем переговоров, заявил сегодня глава внешнеполитического ведомства Грузии Григол Вашадзе на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
Глава МИД Армении напомнил, что с грузинским коллегой приобретена договоренность о проведении встреч раз в два месяца с целью обсуждения существующих между двумя странами проблем
«Между соседними странами нет вопросов, которые нельзя решить посредством встреч и переговоров», - подчеркнул Э.Налбандян. Глава внешнеполитического ведомства Грузии в свою очередь отметил важность проведения частых встреч.
«У нас всегда будут двусторонние вопросы, однако важно, чтобы они никогда не становились проблемами», - сказал Г.Вашадзе.
Эдвард Налбандян сообщил, что в ходе встречи были обсуждены различные вопросы, в том числе, по товарообороту между двумя странами. Министр Э.Налбандян подчеркнул, что по сравнению с прошлым годом за первые девять месяцев 2010 года товарооборот вырос примерно на 50%, порядка 40 млн. долларов США, а число туристов из Армении в Грузию уже перешло отметку 300 тысяч.
Григол Вашадзе также констатировал рост товарооборота между двумя странами, отметив, что даже в посткризисных условиях этот показатель нельзя считать удовлетворительным.
«114 млн. долларов – позорный показатель для Армении и Грузии», - сказал глава МИД Грузии. При этом глава МИД Грузии подчеркнул необходимость реализации мер для повышения этого показателя.