Գ. Մինասյան. Մամեդյարովը փորձում է անմեղ ձևանալ
«Բոլորին է հայտնի, որ հայկական կողմը բազմիցս հանդես է եկել նախաձեռնությամբ՝ առաջրկելով հետ քաշել շփման գծում գտնվող դիպուկահարներին, սակայն ադրբեջանական կողմը, տարբեր պատճառաբանությամբ խուսափել է այդ առաջարկից: Այդպիսի նախաձեռնությունների մասին խոսել են նաև մի շարք միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, իսկ վերջին անգամ, այդ մասին, ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել էր ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը»- պատասխանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի այն հայտարարությանը, թե կարևոր է շփման գծում խաղաղության ռեժիմի պահպանության հարցը, ինչը կնվազեցնի շփման գծում զոհերի ռիսկայնությունը՝ Aysor-ի հետ զրույցում ասել է ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Պատգամավորի համոզմամբ՝ մեկ բան ակնհայտ է, ադրբեջանական կողմը ցանկանում է արհեստականորեն լարվածություն ստեղծել ղարաբաղյան խնդրի շուրջ՝ թույլ չտալով դրա խաղաղ, բնականոն կարգավորումը:
«Մամեդյարովը ևս մեկ անգամ փորձում է անմեղ ձևանալ, չնայած, որ այդ հարցի միակ մեղավորը հենց ադրբեջանական կողմն է, ինչը դրսևորվել է ինչպես ադրբեջանցի դիպուկահարների, այնպես էլ դիվերսիոն խմբերի ակտիվ գործողություններով»,- ասաց հանրապետական պատգամավորը:

Г.Минасян: Мамедъяров пытается притвориться невинным
«Всем известно, что армянская сторона неоднократно выступала с инициативой, предлагая отодвинуть снайперов с линии соприкосновения войск, однако азербайджанская сторона по различным причинам избегала этого предложения. О подобных инициативах говорили также представители ряда международных структур, а в последний раз об этом заявил генеральный секретарь ООН на встрече с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном», - отметил в беседе с корреспондентом Aysor депутат парламента, член совета РПА Гагик Минасян, комментируя заявление министра ИД Азербайджана о важности сохранения режима прекращения огня, что сократит риск жертв на линии соприкосновения.
По мнению депутата, очевидно одно, азербайджанская сторона пытается создать искусственную напряженность вокруг карабахского конфликта, препятствуя мирному урегулированию в процессе переговоров.
«Мамедъяров вновь пытается притвориться невинным, несмотря на то, что единственным виновным в этом вопросе является азербайджанская сторона, и это не раз проявлялось как в результате действий азербайджанских снайперов, так и активных действий диверсионных групп», - подчеркнул депутат.