Գ. Մինասյան. Մամեդյարովը փորձում է անմեղ ձևանալ
«Բոլորին է հայտնի, որ հայկական կողմը բազմիցս հանդես է եկել նախաձեռնությամբ՝ առաջրկելով հետ քաշել շփման գծում գտնվող դիպուկահարներին, սակայն ադրբեջանական կողմը, տարբեր պատճառաբանությամբ խուսափել է այդ առաջարկից: Այդպիսի նախաձեռնությունների մասին խոսել են նաև մի շարք միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, իսկ վերջին անգամ, այդ մասին, ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել էր ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը»- պատասխանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի այն հայտարարությանը, թե կարևոր է շփման գծում խաղաղության ռեժիմի պահպանության հարցը, ինչը կնվազեցնի շփման գծում զոհերի ռիսկայնությունը՝ Aysor-ի հետ զրույցում ասել է ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Պատգամավորի համոզմամբ՝ մեկ բան ակնհայտ է, ադրբեջանական կողմը ցանկանում է արհեստականորեն լարվածություն ստեղծել ղարաբաղյան խնդրի շուրջ՝ թույլ չտալով դրա խաղաղ, բնականոն կարգավորումը:
«Մամեդյարովը ևս մեկ անգամ փորձում է անմեղ ձևանալ, չնայած, որ այդ հարցի միակ մեղավորը հենց ադրբեջանական կողմն է, ինչը դրսևորվել է ինչպես ադրբեջանցի դիպուկահարների, այնպես էլ դիվերսիոն խմբերի ակտիվ գործողություններով»,- ասաց հանրապետական պատգամավորը:

“Everybody knows that the Armenian party has repeatedly come up with initiatives proposing withdrawing the snipers from the front line but the Azerbaijani party has rejected it with different motivations. Representatives of many international organizations have also spoken about that initiative. UN Secretary General also mentioned the necessity to withdraw the snipers during his meeting with Edward Nalbandyan,” member of Armenian parliament and RPA Board Gagik Minasyan told aysor.am responding to Azeri Foreign Minister’s statement that maintenance of peace regime in contact line is very important.
According to the parliamentarian, the Azerbaijani party tries to artificially create tension over the Nagorno Karabakh issue hindering its normal peaceful settlement.
“Mammadyarov again tries to pretend innocent, though only the Azerbaijani party is to blame in this issue; the actions of Azerbaijani snipers and diversion groups testify to it,” Minasyan said.