Վաշաձե. Սահակաշվիլիի առաջարկությունն Ալիևին զգացմունքային չէր
«Վրաց-ադրբեջանական հարաբերություններն ավելին են, քան ռազմավարական գործընկերությունը, իսկ համադաշնություն ստեղծելու մասին Վրաստանի նախագահի առաջարկությունն ամենևին էլ զգացմունքային չէր: Նա միայն պատկերել էր երկկողմ հարաբերությունների էությունը»,- այսօր Երևանում հայտարարեց Վրաստանի ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեն:
Նախարարը նշեց, որ խոսքը չի գնում երկու երկրների սահմանադրությունների փոփոխման մասին, այլ այդ հայտարարությունը «նկարագրում է համագործակցության պատկերավոր ապագան»:
Հիշեցնենք, որ հուլիսին Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին իր ադրբեջանացի գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ հանդես էր եկել Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև համադաշնություն ստեղծելու առաջարկով: Պաշտոնական Բաքուն առաջարկությանը դեռ չի արձագանքել:

Г.Вашадзе: Заявление Саакашвили Алиеву не было эмоциональным
«Грузино-азербайджанские отношения – это больше, чем стратегическое партнерство, и заявление президента Грузии о создании конфедерации вовсе не было эмоциональным. Он только описал суть двусторонних отношений», - заявил сегодня в Ереване министр иностранных дел Грузии Григол Вашадзе.
Глава внешнеполитического ведомства Грузии отметил, что речь не идет об изменении конституций двух стран, а это заявление «описывает образное будущее сотрудничества».
Напомним, что в июле грузинский президент Михаил Саакашвили в ходе встречи с азербайджанским коллегой выступил с инициативой создания конфедерации между Грузией и Азербайджаном. Официальный Баку до сих пор не отреагировал на данную инициативу.